
Narcyz charakteryzuje się niesamowitym poczuciem smaku. To typ osoby niezwykle fascynującej i uwodzicielskiej takiej, której po prostu nie można się oprzeć! Jest wielkim pochlebcą i uwielbia zaskakiwać oraz oczarowywać.
Zanim zdasz sobie sprawę, jak niezdrowe mogą okazać się stosunki z narcyzem, najprawdopodobniej będziesz już w nim po uszy zakochana!
Jeśli sądzisz, że będziesz mogła zmienić twojego narcyza, to jesteś w głębokim błędzie! On będzie chciał tylko jednego – abyś dostosowała się do wszystkich jego pragnień i zaleceń. Cechuje go niecierpliwość i nadmierna drażliwość. Zawsze w defensywie – nie potrafi znieść krytyki. Na każdą, nawet trywialną uwagę reaguje gniewem i przesadnym uniesieniem.
Oczywiście nie wszyscy, których spotykamy na naszej drodze (nieco egocentryczni), będą posiadać w pełni ukształtowane narcystyczne zaburzenie osobowości. Na narcyzm, składa się cały wachlarz elementów, należy więc poprawnie ocenić daną sytuacje.
Narcyzm jest bardzo złożonym zaburzeniem osobowości a cierpiący na niego, rozwija u siebie prawdziwą obsesję na punkcie wizerunku.
Kliniczne i symptomatologiczne cechy obrazu patologicznego są zmienne, ale zawsze można rozpoznać trzy charakterystyczne elementy:
– Uznawanie siebie za (prawie) „nad-człowieka” ,
– Ciągła potrzeba podziwu,
– Brak empatii: niemożność zrozumienia, iż inne osoby również mają pragnienia, uczucia i potrzeby.
Przyczyny „narcyzmu” nie są jasno i jednoznacznie określone. Często, na zaburzenie to, składa się kombinacja wielu czynników zarówno społecznych jak i biologicznych. Rozwojowi zaburzenia, może sprzyjać dorastanie w „niezdrowym” środowisku rodzinnym, charakteryzującym się „behawioralnym zahamowaniem wzrostu jednostki” na skutek działań, przesadnie wymagających rodziców.
Przeanalizujemy teraz kilka elementów, które pomogą ci zorientować się, czy twój dzwonek alarmowy dobrze rozpoznał „zagrożenie”.
• Na samym początku, narcyz będzie cię bombardować miłością (jest on w tej sztuce prawdziwym mistrzem). Dla niego będziesz niczym uwielbiana bogini, cudowna modelka o nietuzinkowej urodzie! Nie przyzwyczajaj się jednak do komplementów lub drogich kolacji, będą bowiem trwały bardzo krótko. Takie zachowanie nosi nazwę „love bombing” ale wiedz, iż ta wylewna miłość, niestety nie ma z tobą nic wspólnego. Ty, służysz jedynie chwilowemu zaspokojeniu jego potrzeb – seks, pieniądze, status społeczny, itd. Kiedy dostanie to, czego oczekiwał, miłość zamieni w kontrolę i oczernianie.
• Błyskotliwe i przesadzone gesty to jego prawdziwa specjalność. Narcyz, chce zostać zapamiętany! Wykorzysta każdą okazję, aby czymś się pochwalić lub zostać zauważonym. W każdym jego działaniu, zawsze znajdziemy tzw. drugie dno.
• Żaden narcyz nie potrafi przyznać się do błędu. Według niego istnieje „właściwy i niewłaściwy sposób robienia rzeczy”. Oczywiście, on zawsze robi wszystko doskonale, podczas gdy ty, zawsze się mylisz. Nawet jeśli próbujesz postępować zgodnie z jego logiką, to i tak robisz to w niewłaściwy sposób. Narcyz, uwielbia publicznie poniżać każdego, kto zrobi coś, co mu się nie podoba. Z jego punktu widzenia, ty nie popełniłaś błędu, lecz jesteś „winna okrucieństwa” i „zostaniesz oskarżona” o głupotę lub niekompetencje. Nie próbuj niczego wyjaśniać! I tak okaże się, że nigdy nie przyzna się do popełnionego błędu.
• Narcyz jest niesamowicie zazdrosny o twoje relacje z innymi osobami. Na samym początku, będzie przekonywał cię o swoim podziwie … „Jakie ty masz cudowne stosunki z rodziną i przyjaciółmi …”ale już wkrótce, zacznie krytykować częstotliwość spotkań czy też rozmów telefonicznych. Jest to kwestią czystej kontroli a motywacje mogą być często dwojakie: może on zazdrościć twoich relacji z innymi lub może chcieć, by twoja uwaga była skierowana tylko na niego.
• Narcyz żyje dla własnego uwielbienia. Badania wykazały, że osoba, które często aktualizuje swój status na portalach społecznościowych, wykazuje typowe cechy narcyza. Najbardziej ekstrawertyczny narcyz ciagle uwielbia być w centrum uwagi! Żyje polubieniami i komentarzami i bardzo szybko się od nich uzależnia.
• Empatia narcyza nie jest niestety bezwarunkowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu u narcyza możemy rozpoznać elementy empatii, lecz jest on tak bardzo zajęty swoimi sprawami (obawami , potrzebami) że nie ma czasu na jej okazywanie. Kiedy okazuje empatię, najprawdopodobniej ma ku temu jakiś inny powód. Jeśli jego empatia pojawia się i znika zaraz po zaspokojeniu jego potrzeby – bądź więc ostrożna!
• Rozmowy z narcyzem są generalnie jednokierunkowe! Kiedy wdasz się z nim w dłuższą konwersacje, będziesz miała wielkie szczęście jeśli w ogóle zostaniesz dopuszczona do głosu. Dominacja rozmowy jest jego cechą charakterystyczną. Może udawać początkowe zainteresowanie ale w rzeczywistości nie może doczekać się momentu w którym odwróci rozmowę i wyrazi swoją opinię na dany temat. Jego zainteresowanie rozmową, zawsze trwa bardzo krótko. Z czasem przekonasz się, że każde „przemówienie”, staje się jedynie okazją do poruszenia jego ulubionego tematu: samego siebie.
• Każdy narcyz jest naprawdę fascynujący! Ma nienaganny styl i wygląd lecz jego potrzeba pokazania wszystkiego co najlepsze, nie jest oznaką zdrowej próżności. To tylko kolejny sposób na zdobycie uwielbienia, którego ciągle poszukuje. Narcyz, doskonały i wyrachowany manipulator, bardzo dobrze pokazuje się w każdej odsłonie.
• Twoje potrzeby i prośby, nigdy nie będą miały większego znaczenia. Ty, zawsze pozostaniesz w jego tle. Narcyz jest zbyt zajęty sobą, by zaspokajać twoje zachcianki.
• Narcyz generalnie rzecz biorąc , nie należy do ludzi o spokojnym temperamencie. Może okazać się szczególnie agresywny w relacjach małżeńskich. Bardzo często potrafi reagować obelgami lub też ucieka się do przemocy fizycznej.
Leczenie tego zaburzenia, koncentruje się na długoterminowej terapii poznawczej – cechy osobowości i postawy interpersonalne charakterystyczne dla patologii, wymagają gruntownej modyfikacji.
Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)
1 thought on “Związek z narcyzem – sygnały ostrzegawcze!”