Toksyczne związki : obsesyjno-posesywna zazdrość .

Od socjopatów do psychopatów …

Dzisiaj, kolejny artykuł na temat toksycznych związków . Tym razem, będzie on dotyczył chorobliwej, przeobrażającej się w przemoc psychiczną i fizyczną zazdrości .

Początki, zawsze takie same – jak zresztą w większości chorych związków – wielka miłość , idealizacja , mnóstwo czułości , oddania i niekończących się komplementów .

Same cudowności oraz euforia, że nareszcie nadeszło tak bardzo oczekiwane , niesamowite szczęście. Wszystko tak piękne , że aż niewiarygodne ….

I właśnie w takim momencie, powinno do was dotrzeć , że coś jest „nie tak” .. Wtedy też, powinno zapalić się czerwone światełko !

Pamietajcie , że nie istnieją osoby idealne ! Każdy z nas, posiada dobre i złe cechy i jest to faktem jak najbardziej ludzkim i naturalnym . Ktoś, kto ze wszystkich sił , próbuje nam udowodnić, iż ma nieskazitelny charakter , na pewno nie jest szczery. Za taką piękną fasadą , nierzadko kryje się socjopata , psychopata czy też właśnie, ogarnięty obsesyjną zazdrością osobnik .

Na samym początku znajomości, osoba z takim zaburzeniem, ucieka się do tzw. love bombing’u. Idealizuje , poświęca dużo uwagi , obsypuje komplementami . W bardzo szybkim czasie, proponuje wspólne zamieszkanie , ślub czy też poczęcie dziecka.

W momencie , gdy umacnia się w nim przekonanie , iż zdobył już wasze zaufanie i serce , zaczyna ujawniać prawdziwą naturę.

Najczęściej, zaczyna się od pozornie niewinnych uwag na temat telefonu : „kto dzwonił”, „z kim rozmawiasz” , „kto posłał ci SMS”. Wtedy właśnie, kobieta powinna stanowczo zareagować! Tłumaczenie się i pokazywanie komórki w celu „udowodnienia własnej niewinności , tylko pogarsza sytuacje i do niczego nie prowadzi . Nie bójcie się , że on odejdzie – jesli jest normalnym facetem , na pewno zostanie ; jesli ma zaburzenia osobowości i zagrozi zakończeniem związku – możecie się tylko ucieszyć . Wiem, że to co piszę, jest absurdalne , lecz uwierzcie mi: przebywanie z taką osobą, zamienia życie w prawdziwy koszmar .

Do czego zmierzam: od zwykłych pytań , dotyczących telefonu , szybko przechodzi do gorszych czynów . Wpada w gniew i w furię i staje się agresywny . Kontroluje już nie tylko telefon, lecz także profile społecznościowe . Bardzo często , nie pozwala w ogóle z nich korzystać ! Tłumaczy to faktem , iż bardzo kocha i nie chce narażać kobiety na niepotrzebne niebezpieczeństwa, płynące ze świata zewnętrznego .

Zaczyna dokładnie śledzić każdy krok i skrzętnie rozlicza z każdej minuty (doświadczyłam tego na własnej skórze ).

Jego zachowanie, zaczyna być uzależnione od tej szalonej miłości (w negatywnym zabarwieniu oczywiście ). Takie chore bezgraniczne uczucie, idzie właśnie w parze z chorą i posesywną zazdrością.

Manipuluje umysłem i życiem kobiety, przemieniając je w pasmo nieustających kłótni i awantur . Na nic błagania i zapewniania . Taka osoba , posiada zaburzoną wizję rzeczywistości , na którą w żaden sposób nie można wpłynąć . Jej naturę, charakteryzuje bowiem absolutny brak zaufania .

Oskarża o kłamstwo i o brak kontroli instynktów. Ciagle krytykuje i wytyka nieadekwatność oraz domniemany brak równowagi . Nie okazuje krzty szacunku .

Wszystko to , wiąże się z hipokryzją on demand – żąda czegoś , czego dać nie może . Cechują go bowiem, ciągłe zdrady i herezja .

Potrafi doskonale manipulować psychiką kobiety . Ucieka się do takich tricków jak: totalne ignorowanie, ciche dni (by sprowokować winę ) oraz do dewaluacji.

Jak się uchronić ?

• Po pierwsze, nie dając się zastraszyć !

• Po drugie, nie okazując słabości !

• Po trzecie, nie tłumacząc się z czegoś, co projektuje (tylko) jego chory umysł !

• Po czwarte, nie wyrażając zgody na „bycie ofiarą”!

• Po piąte, słuchając własnej intuicji i kierując się przeczuciami !

• Po szóste, zamykając chory związek .

• Po siódme, odzyskując własną podeptaną godność oraz przejmując na nowo kontrolę nad własnym życiem – nad myślami, uczuciami, pragnieniami i czynami !

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *