Szwecja. Sztokholm pełen tajemnic.

Sztokholm – Szwecja. Cudowne miejsce i cudowna podróż!!!! Zakochałam się od pierwszego wejrzenia .

Sztokholm, leży nad Bałtykiem i składa się z 14 wysp, lecz cały archipelag liczy 30.000 wysepek. Jest to miasto architektury, designu i shoppingu.

Gdy już tam polecicie, musicie konieczne zobaczyć niektóre atrakcje jak na przykład Gamla Stan. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych dzielnic na której został założony Sztokholm (w 1252 roku). Aktualnie , znajdują się tam malutkie zabytkowe sklepiki , restauracje i typowe żółte domy.

Tam właśnie jest położony Zamek Książęcy , który (z jego 600 komnatami) jest jednym z największych na świecie . Aktualnie znajdują się w nim muzea oraz zbrojownia .

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Sztokholmie jest Muzeum Waza z jedynym zachowanym (69 metrowym) statkiem z 1600 roku, który prawie w całości , złożony jest z oryginalnych części !

Drugim cudownym miejscem jest Skansen! Spędziłam w nim długie długie godziny. Widok ponad 200 zrekonstruowanych domków , przyprawia o zawrót głowy! Niesamowita atmosfera i nie zapomniane wrażenia! Wewnątrz fantastyczne zoo!

Polecam też Globe Arena , czyli wysoki na 130 metrów budynek w kształcie kuli z którego możecie podziwiać roztaczający się widok.

Koniecznie odwiedźcie Ratusz; zwieńczony trzema pozłacanymi koronami na wysokiej na 106 metrów iglicy. Zbudowany on został z ośmiu milionów cegieł! W środku, znajdziecie Gyllene Salen czyli Złoty Salon z mozaiką złożoną z 18 milionów kawałków! Tam właśnie odbywają się wręczenia Nagrody Nobla.

Innym pięknym zabytkiem jest XVII -wieczny Zamek Drottningholm z niesamowitymi barokowymi ogrodami , teatrem , chińskim pawilonem i parkiem. Od 1981 roku siedziba i mieszkanie rodziny królewskiej. Zamek ten należy do zabytków UNESCO!

Ciekawym miejscem , jest też stu-hektarowy cmentarz leśny, także należący do zabytków Unesco ze sławnym grobem Grety Garbo.

Spragnionym rozrywki proponuję Grona Lund czyli ogromne wesołe miasteczko!!! (otwarte od kwietnia do września).

Przy Stureplan , znajduje się centrum nocnych lokali i dyskotek otwartych do 3/5 nad ranem! Jeśli chcecie wejść do środka, radzę uzbroić się w cierpliwość, gdyż kolejki są bardzo długie!

Sztokholm, posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć hoteli, kempingów, domów studenta. Super miejscem, są zameczki i zabytkowe domy, przerobione na hotele. Wszystkie struktury, są bardzo dobrze utrzymane a język angielski, jest na porządku dziennym.

Jedzenie, to głównie ryby i owoce morza ale też dziczyzna i miejscowe warzywa. Polecam, tradycyjne pulpeciki z marmoladą z jeżyn , malin i borówek!

Najfajniejszą kwestią, jest samo położenie Sztokholmu. Z miejsca na miejsce, można przemieszczać się transportem morskim (od wysepki do wysepki) i podziwiać niesamowite widoki!

Polecam!!!

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*immagine utilizzata proviene da pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *