Syndrom Otella. Co to właściwie znaczy?

Syndrom Otella. Być może wielu z was słyszało już to określenie, lecz może nie wszyscy dokładnie rozumieją co ono właściwie znaczy ?

Syndrom Otella, należący do zaburzeń obsesyjno kompulsywnych , został pierwszy raz opisany w 1951 roku przez angielskiego psychiatrę Johna Todd’a. Jego nazwę zaczerpnięto z dzieła Williama Szekspira „Otello”. W sztuce tej , zazdrosny Otello, zabija ukochaną żonę Desdemonę z powodu urojonej  zazdrości .

Syndrom Otella, zwany właśnie także obsesyjną zazdrością należy do paranoicznych  zaburzeń osobowości .

Osoba nim dotknięta, jest  przekonana o niewierności partnera . Zazdrość ta, oparta o wyimaginowane zdrady, na dłuższa metę prowadzi do prawdziwego delirium .

„Zaburzony Otello” , ciągle oskarża i nieustannie poszukuje dowodów zdrady. Charakteryzuje go duża doza agresji, posesywności, całkowity brak zaufania, oraz nieustanne kontrole.  „Otello” jest także ambiwalentny, niepewny siebie oraz psychicznie niestabilny.

Poczatkowe kontrole, bardzo szybko prowadzą do stalking’u, cyberstalking’u, sabotażu, przemocy a nawet zbrodni.

Często syndrom Otella idzie w parze z nadużywaniem alkoholu oraz substancji odurzających i niejednokrotnie wiąże się z dysfunkcjami w sferze seksualnej .

Człowieka z takim zaburzeniem,  cechują zachowania prześladowcze oraz  molestowanie psychologiczne . Nieustannie zadaje te same pytania , wciąż szukając odpowiedzi na nurtujący go temat: „wiem, że mnie zdradzasz”, „z kim mnie zdradzasz?” „ kim on jest?”. Bardzo często dochodzi przy tym do obelg, wyzwisk oraz przemocy fizycznej.

W zadawaniu pytań jest zaborczy i uporczywy – ciągle czeka na słowną pomyłkę partnera i na jego przyznanie się do winy. W przypadku maltretowania i przysłowiowego „poddania się partnera”, może nawet dojść do brutalnej zbrodni!  „Tak, zdradzam cię!” fakt nieprawdziwy , słowa wypowiedziane z powodu załamania nerwowego i w celu uniknięcia agresji – dla tak zwanego świetego spokoju – wywołują lawinę przemocy – NIGDY TEGO NIE RÓBCIE  .

Osobę z syndromem Otella charakteryzuje bardzo niska samoocena . Jest generalnie osobą niespokojną , niepewną siebie , której ciągle wydaje się , iż nie jest wart miłości partnera. Nieustannie obawia się  zdrady i porzucenia .

Na zaburzenie to, cierpią zarówno mężczyźni jak i kobiety. W przypadku mężczyzn, spotykamy się z o wiele większa dawką agresji ; w przypadku kobiet, raczej z depresyjną formą zazdrości.

Takim osobom nie należy przytakiwać, ani też nie należy się im zbytnio tłumaczyć . Problem zdrad, leży w ich głowie a nie w zachowaniu partnera. W każdym razie , po pierwszym sygnale najlepiej oddalić się od takiego partnera i niezwłocznie zakończyć związek – zanim będzie za późno .

By uwolnić się z syndromu Otella, osoba musi po pierwsze zrozumieć , iż jest nim dotknięta a po drugie , musi dobrowolnie  poddać się terapii psychologicznej .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *