Strzeż się toksycznego faceta.

Aby ustrzec się przed toksycznym facetem, należy zrozumieć kim on naprawdę jest i nauczyć się go rozpoznawać.
Jego osobowość przede wszystkim charakteryzują zachowania narcystyczne lub socjopatyczne a on sam ucieka się do czynności poniżających i raniących partnerkę.

Socjopatia jest terminem odnoszącym się do aspołecznego zaburzenia osobowości, które cechuje patologiczna pogarda dla zasad i praw społecznych oraz dla praw innych ludzi.

Ludzie z aspołecznym zaburzeniem osobowości ignorują wszelkie (moralne) pojęcia dobra i zła i nie zwracają uwagi na uczucia innych – mogą być przy tym impulsywni, agresywni a nawet okrutni (nie mają wyrzutów sumienia).

Podstawowe cechy socjopaty:

1. Przerośnięte ego.

Podręcznik diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych (DSM-V) opisuje socjopatę jako jednostkę z mocno przerośniętym ego. Socjopata jest ekstremalnym narcyzem i wierzy, iż do niego należy cały świat wraz z wszystkimi jego prawami. Ma tendencję do obwiniania innych za własne niepowodzenia.


2. Kłamstwa i zachowania manipulacyjne.

Socjopata, regularnie używa podstępu i manipulacji. Cieszy się, gdy może oszukać innych. Patologicznie kłamie, by uzyskać jeszcze większe efekty.

3. Totalny brak empatii.

Socjopata nie posiada wewnętrznych uczuć i być może dlatego nie potrafi wyobrazić sobie emocjonalnego stanu drugiego człowieka.
Cechuje go brak wyrzutów sumienia, brak wstydu oraz poczucia winy. W niepokojących lub niebezpiecznych sytuacjach, zachowuje stoicki spokój. Socjopata jest nieodpowiedzialny i działa z niezwykłą impulsywnością. W kwestiach finansowych może być lekkomyślny i nie dotrzymywać zobowiązań dotyczących innych ludzi.
Socjopata zwykle nie ma prawdziwych przyjaciół, zawiera znajomości tylko dla zaspokojenia własnych potrzeb. Na pierwszy rzut oka jest niezwykle fascynujący – lecz jest to tylko iluzja. Potrafi być bardzo charyzmatyczny i życzliwy, gdyż doskonale wie, że takie zachowanie pomoże mu w osiągnięciu własnych celów. Jest doświadczonym oszustem i zawsze ma w zanadrzu tak zwany plan B. Do perfekcji opanował sztukę mistyfikacji i tworzenia pięknej zewnętrznej osobowości. Nieustannie poszukuje stymulacji, podniecenia i przyjemności.
Wykazuje pogardę dla wszelkich norm społecznych. Nie przestrzega zasad i przepisów. Cechuje go intensywne spojrzenie, ponieważ nie ma problemu z
utrzymaniem nieprzerwanego kontaktu wzrokowego.


Kim tak naprawdę jest toksyczny człowiek?

Nauka zalicza do tej kategorii podmiot narcystyczny, psychopatyczny i socjopatyczny, którego zachowania w związkach są niezgodne z tak zwanymi normami moralnymi i w rezultacie prowadzą do zmniejszenia ego partnera oraz wyraźnie go ranią. Toksyczna jednostka, stosuje wyrafinowane i długotrwałe techniki manipulacji, dzięki którym wytwarza u partnera poczucie całkowitej psychologicznej zależności. Jest to osobnik, który karmi swoje narcystyczne i chore ego cierpieniami innych; cierpieniami, stanowiącymi paliwo potrzebne do jego przetrwania. Manipuluje kobietami, wierzącymi w szczerą i oddaną miłość.

Toksyczny człowiek nawet nie wie co to jest uczciwość i nie wie, że jest jednym z najbardziej aktywnych „bohaterów” podręczników psychologicznych. Jest manipulatorem, człowiekiem pozbawionym skrupułów, narcyzem, samolubem, kłamcą , tyranem, niewdzięcznikiem, oskarżycielem. Bardzo często wybucha gniewem i staje się agresywny. Nie rozpoznaje swoich błędów i lubi szydzić z innych. Nie ma w nim miłości. Jest przekonany o swojej racji. Nieustannie próbuje pokazać, że jest dobrym człowiekiem a wszystko to co robi jest zawsze podyktowane jego własnymi interesami.

Kiedy pragnienie władzy osiąga poziom psychopatologii, podporządkowanie sobie tylko jednej osoby nie jest już wystarczające, ale konieczne jest również podporządkowanie sobie „całego wszechświata”. Pamiętajmy, że życie w „czyimś cieniu”, oznacza życie w zniekształconej rzeczywistości.

W przypadku kontaktów z toksycznymi jednostkami najważniejsze jest zachowanie należytego dystansu, stanowiącego obronę (i ochronę) przed negatywnymi emocjami (które emanują od tych podmiotów) i pozbycie się poczucia niższości oraz stłamszenia. Aby to zrobić, trzeba nauczyć się rozpoznawać stosowane przez niego techniki, ponieważ tylko w taki sposób będziemy mogli uniknąć manipulacji i złapania nas w jego sieć. Będzie to moment w którym moc przejdzie w nasze ręce i w końcu poczujemy się wolni od toksycznego i szkodliwego „uzależnienia” .

TECHNIKI STOSOWANE PRZEZ TOKSYCZNEGO CZŁOWIEKA:

Gaslighting.
Gaslighting jest jedną z najczęściej używanych i najbardziej wyszukanych technik manipulacyjnych, ponieważ opiera się na negacji a jego konkretnym celem jest osłabienie postrzegania rzeczywistości i zniszczenie pewności siebie. Klasycznym przykładem gaslightingu może być zdanie: „to się nie stało – wyobraziłaś to sobie – jesteś szalona”. Powoduje to wyraźną dysharmonię w wersji zaistniałych faktów i budzi wątpliwości u osoby, której dotyczy „oskarżenie”. Wywołuje to wątpliwości do tego stopnia, że ​​w końcu pyta ona: czy faktycznie mam rację (czy mogę zaufać temu co pamiętam?). Zycie w ciągłej wątpliwości prowadzi w końcu do przekonania, że ​​to własnie my stoimy po niewłaściwej stronie i właśnie takie zachowanie, powoduje początek uzależnienia.

Projekcja.
Toksyczny człowiek nie rozpoznaje własnych błędów, wad i niedoskonałości i zrzuca je na tych, którzy znajdują się obok niego. W ten sposób, projektuje własne cechy charakteru na niczego nieświadome ofiary i obarcza je odpowiedzialnością za swoje zachowanie. Jednym słowem, obwinia on cały świat za własne niedoskonałości – wszyscy są niedobrzy, szaleni i pełni defektów, tylko on jest normalny i dlatego cierpi.

Monolog dezorientujący.
Toksyczny człowiek posiada niezwykłą umiejętność wypowiadania długich i wyczerpujących monologów, których podstawowym celem jest dezorientacja otaczających go ludzi a tym samym kwestionowanie każdego ich słowa. Nie popełniaj błędu zaprzeczając lub też wyrażając własny punkt widzenia, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej „nakarmisz” jego zaburzony umysł i dasz się wprowadzić w jeszcze głębszy labirynt uzależnienia. Postaraj się oddalić, gdy tylko zdasz sobie sprawę, iż zaczyna on „fazę psychologicznego monologu”.

Czytanie w myślach.
Toksyczny człowiek jest przekonany, iż zawsze wie o czym myślisz i dlatego nazywa siebie „depozytariuszem absolutnej prawdy”. Nie rozumie, iż jest to tylko projekcja jego chorego umysłu. Wypomnienie takiemu człowiekowi faktu, iż jego zachowanie jest niedopuszczalne i że tak naprawdę myślisz zupełnie inaczej niż on sądzi , prowadzi do oskarżenia cię o okrucieństwo i o atak na jego osobę. Nie pozwalaj obwiniać mu się o coś, co tak naprawdę nie istnieje, gdyż tylko utwierdzisz go w swoim chorym przekonaniu.

Umiejętność wywołania w innych poczucia niższości.
Celem tej taktyki jest poniżenie kobiety i uczynienie z niej kozła ofiarnego. Pomimo wykonywania wszystkich jego „rozkazów”/poleceń, będzie oczekiwał dalszych poświęceń z jej strony, by tym samym zaspokoić potrzebę aprobaty. Aby lekko zneutralizować jego atak, postaraj się zadać jakieś nieistotne pytanie, aby odwrócić jego uwagę.

Strach i ultimatum.
Opierając swoje istnienie na przekonaniu, że ma prawo do wszystkiego, toksyczny człowiek nie zaakceptuje faktu, iż jego poczucie wyższości i wysoka samoocena są kwestionowane. Zamiast przyznać się do winy i doprowadzić do konfrontacji, po prostu nie dopuści do siebie innego punktu widzenia a uczyni to, zaszczepiając w osobie strach. Najczęściej, postawi tak zwane ultimatum, co doprowadzi do jeszcze większego uzależnienia i wywoła jeszcze większe poczucie strachu.

Izolacja i agresja.
Wszystko to, co toksyczna osoba postrzega jako zagrożenie dla własnej wyższości, otwiera „narcystyczną ranę”, która wywołuje gniew i agresję. Obelgi, są najprostszą metodą obrażenia nie tylko osoby samej w sobie, ale także jej inteligencji. Uciekając się do obelg, zaburzona jednostka po raz kolejny anuluje (czyjeś) prawo do bycia wolnym człowiekiem z własnym punktem widzenia i z własną godnością. Nigdy nie pozwól mu na takie zachowanie a jeśli już na nie pozwoliłaś, pamiętaj, że ci którzy uciekają się do obelg, czynią to dlatego, że nie są w stanie zaatakować cię bardziej inteligentnymi metodami!

Podporządkowanie/uzależnienie.
Toksyczny człowiek jest przekonany, iż najskuteczniejszą metodą „ubezwłasnowolnienia” kobiety i zatrzymania jej przy swoim boku jest uzależnienie jej od siebie. Wszystko to, co według niego może zagrozić w utrzymaniu tej kontroli , musi zostać zniszczone. Będzie chciał oddalić ją od przyjaciół; od ludzi, których najbardziej kocha i którzy zawsze byli dla niej punktem odniesienia. Będzie próbował wyeliminować wszystkie te cechy, które na początku tak bardzo go pociągały. Jego ciągła potrzeba bycia w centrum uwagi, ma tutaj fundamentalne znaczenie. Gdy tylko zdobędzie pewność, że już ma cię w swojej sieci , natychmiast zrzuci cię z piedestału i totalnie zmieni swoje zachowanie. Będzie usatysfakcjonowany tylko wtedy, gdy to on (i tylko on sam) znajdzie się w centrum twojego życia .

Love-bombing.
Na samym początku znajomości, toksyczna jednostka stosuje tak zwaną „fazę idealizacji”, która sprawia, iż kobieta bardzo łatwo daje się nabrać na jego słowa. Stawiając ją na piedestale, oczernia i dewaluuje swoje poprzednie partnerki. Twierdzi, iż był prawie „zmuszony” do wspólnego życia, którego zresztą nie był w stanie znieść. Będzie utrzymywał cię w tym przekonaniu aż do dnia w którym stwierdzi, iż także ciebie może już traktować jak wszystkie swoje ex. Możesz być pewna, że tak się stanie i możesz być pewna,że zacznie krytykować u ciebie wszystkie te aspekty, które wcześniej tak bardzo podziwiał. Jest to technika bombardowania miłością – miej więc oczy szeroko otwarte. Gdy tylko dostrzeżesz, że skrajna słodycz do której cie przyzwyczaił, zaczyna się rozrzedzać, oznacza to, że w niedługim czasie zacznie traktować cię dokładnie tak, jak traktował np. swoją byłą żonę.

Falszywe obietnice.
Jedną z cech toksycznego człowieka jest obsypywanie partnerki obietnicami, które w najbardziej ekstremalnych przypadkach stają się prawdziwymi przysięgami. W ten sposób socjopata zapewnia kobietę, iż jest jej królewiczem z bajki i że zawsze o nią zadba. Takim zachowaniem i fałszywą skruchą, wyraża silną intencję zostania lepszym człowiekiem i utwierdza, iż chce zrobić to tylko dla niej, ponieważ tylko ona jest tego warta. Wszystko to jest fałszem. W rzeczywistości ​​w ten sposób jeszcze bardziej ją od siebie uzależnia, by tylko móc kontrolować i manipulować.

Manipulacja slowem.
Dla każdego socjopaty alternatywą dla obelg, stają się obraźliwe zdania. Za ich pomocą, wyraża on uszczypliwe uwagi, które traktuje jak „żarty”. Jeśli nie „docenisz” takiego rodzaju wypowiedzi, zostaniesz oskarżona o brak poczucia humoru. Pamiętaj, że toksyczny człowiek cieszy się cierpieniem innych i nie jest w stanie tego opanować, dlatego wszystko to, co uznaje za „żart” jest w rzeczywistości kolejną techniką gaslightingu. Nigdy nie zapominaj, że nawet za najlepszą satyrą socjopaty, kryje się niepokojąca prawda.

Wstyd.
Kobiety, które były w związku z toksycznym mężczyzną z pewnością nie raz usłyszały od niego zwrot: „powinnaś się wstydzić”. Wzbudzanie poczucia wstydu u partnerki, niszczy jej poczucie wartości; w ten sposób socjopata wywołuje w niej jeszcze większe pragnienie aprobaty. On, ofiarowując jej tą aprobatę, automatycznie dokłada dodatkową dawkę kontroli i jeszcze bardziej ją od siebie uzależnia. Nie lekceważ aspektu kontroli! Im bardziej socjopata wpływa ma on na twoje emocje, tym mocniej zamyka cię w klatce.

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamiezczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Artykuł napisany na podstawie: https://signoresidiventa.com/attente-alluomo-tossico-per-evitarlo-imparate-a-riconoscerlo_psicologia_problemi-di-coppia_femminismo-donne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *