Socjopatia

 
Termin socjopatia oznacza patologiczny stan jednostki, charakteryzujący się trudnością lub całkowitą niemożnością dostosowania się do norm moralnych, etycznych i społecznych .
Socjopata nie potrafi przestrzegać zasad, powszechnie uznawanych za „normalne” oraz nie potrafi szanować praw innych osób .
Bardzo często, staje się zagrożeniem dla siebie i dla otoczenia.
W dyscyplinie psychiatrycznej, socjopatia nazywana jest również aspołecznym zaburzeniem osobowości.
Osoby z takimi zaburzeniami, nie potrafią odczuwać empatii, wstydu, poczucia winy lub wyrzutów sumienia. Stale potrzebują aprobaty, gdyż są przekonani, iż mają ku temu pełne prawo. Cechuje ich zimna racjonalność i głęboka obojętność. Zwykle, wykazują się arogancją i mają trudności z zarządzaniem emocjami. Gdy spotyka ich rozczarowanie, przeważnie reagują gniewem i agresją (zarówno fizyczną, jak i werbalną).
Kliniczne pochodzenie socjopatii nie jest całkowicie jasne – przypisuje się jej przyczyny genetyczne i środowiskowe lub też wynikające z traumatycznych doświadczeń.
Znaki ostrzegawcze informujące o socjopatii:
– manipulacja,
– „maska” (kamuflują prawdziwą naturę),
– potrzeba ciągłej stymulacji,
– tendencja do nudy,
– niemożność uczenia się na podstawie własnych doświadczeń (błędów),
– bardzo wysoka samoocena,
– brak empatii,
– nieczułość,
– samolubstwo,
– brak wdzięczności,
– brak lęku przed karą,
– brak szacunku dla innych,
– brak szacunku dla władzy,
– relacje oparte na „użyteczności”,
– brak więzów interpersonalnych,
– impulsywność,
– niecierpliwość,
– bardzo niska tolerancja na sytuacje wywołujące dyskomfort,
– frustracja.
Istnieją pewne zachowania, które okazują się bardzo przydatne w przypadku identyfikacji socjopatii u dzieci i młodzieży:
– torturowanie lub też zabijanie zwierząt (brak wyrzutów sumienia),
– agresywne podejście do kolegów i koleżanek z klasy (obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie się),
– hazard,
– lekkomyślność,
– poszukiwanie niebezpiecznych sytuacji,
– nieuczciwa konkurencja,
– brak prawdziwych przyjaciół,
– powtarzanie się,
– nadpobudliwość.
Socjopatę charakteryzuje lęk społeczny (fobia społeczna) i zaburzone interakcje z innymi osobami.
Socjopata, czuje się obserwowany , oceniany , uważany za nieodpowiedniego a nawet głupiego i wszystkie te „odczucia”, powodują w nim zakłopotanie. Nierzadko boryka się z zawrotami głowy, nudnościami , dusznościami i przyspieszonym rytmem serca.
Ma ciągłą obawę przed osądem i przed negatywnymi opiniami – nie potrafi opanować swoich emocji i nieustannie odczuwa niekontrolowany niepokój – z tego też powodu, kocha izolować się od otoczenia.
Izolowanie się, działa u niego na zasadzie mechanizmu obronnego i na zasadzie wykluczenia z życia wszelkich okoliczności postrzeganych jako wrogie .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *