Termin socjopatia oznacza patologiczny stan jednostki, charakteryzujący się trudnością lub całkowitą niemożnością dostosowania się do norm moralnych, etycznych i społecznych .
Socjopata nie potrafi przestrzegać zasad, powszechnie uznawanych za „normalne” oraz nie potrafi szanować praw innych osób .
Bardzo często, staje się zagrożeniem dla siebie i dla otoczenia.
W dyscyplinie psychiatrycznej, socjopatia nazywana jest również aspołecznym zaburzeniem osobowości.
Osoby z takimi zaburzeniami, nie potrafią odczuwać empatii, wstydu, poczucia winy lub wyrzutów sumienia. Stale potrzebują aprobaty, gdyż są przekonani, iż mają ku temu pełne prawo. Cechuje ich zimna racjonalność i głęboka obojętność. Zwykle, wykazują się arogancją i mają trudności z zarządzaniem emocjami. Gdy spotyka ich rozczarowanie, przeważnie reagują gniewem i agresją (zarówno fizyczną, jak i werbalną).
Kliniczne pochodzenie socjopatii nie jest całkowicie jasne – przypisuje się jej przyczyny genetyczne i środowiskowe lub też wynikające z traumatycznych doświadczeń.
Znaki ostrzegawcze informujące o socjopatii:
– manipulacja
– „maska” (kamuflują prawdziwą naturę)
– potrzeba ciągłej stymulacji
– tendencja do nudy
– niemożność uczenia się na podstawie własnych doświadczeń (błędów)
– bardzo wysoka samoocena
– brak empatii
– nieczułość
– samolubstwo
– brak wdzięczności
– brak lęku przed karą
– brak szacunku dla innych
– brak szacunku dla władzy
– relacje oparte na „użyteczności”
– brak więzów interpersonalnych
– impulsywność
– niecierpliwość
– bardzo niska tolerancja na sytuacje wywołujące dyskomfort
– frustracja.
Istnieją pewne zachowania, które okazują się bardzo przydatne w przypadku identyfikacji socjopatii u dzieci i młodzieży:
– torturowanie lub też zabijanie zwierząt (brak wyrzutów sumienia)
– agresywne podejście do kolegów i koleżanek z klasy (obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie się)
– hazard
– lekkomyślność
– poszukiwanie niebezpiecznych sytuacji
– nieuczciwa konkurencja
– brak prawdziwych przyjaciół
– powtarzanie się
– nadpobudliwość.
Socjopatę charakteryzuje lęk społeczny (fobia społeczna) i zaburzone interakcje z innymi osobami.
Socjopata, czuje się obserwowany , oceniany , uważany za nieodpowiedniego a nawet głupiego i wszystkie te „odczucia”, powodują w nim zakłopotanie. Nierzadko boryka się z zawrotami głowy, nudnościami , dusznościami i przyspieszonym rytmem serca.
Ma ciągłą obawę przed osądem i przed negatywnymi opiniami – nie potrafi opanować swoich emocji i nieustannie odczuwa niekontrolowany niepokój – z tego też powodu, kocha izolować się od otoczenia.
Izolowanie się, działa u niego na zasadzie mechanizmu obronnego i na zasadzie wykluczenia z życia wszelkich okoliczności postrzeganych jako wrogie .
Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii.
Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).