Socjopatia

Termin socjopatia oznacza patologiczny stan jednostki, charakteryzujący się trudnością lub całkowitą niemożnością dostosowania się do norm moralnych, etycznych i społecznych .

Socjopata nie potrafi przestrzegać zasad, powszechnie uznawanych za „normalne” oraz nie potrafi szanować praw innych osób .

Bardzo często, staje się zagrożeniem dla siebie i dla otoczenia.

W dyscyplinie psychiatrycznej, socjopatia nazywana jest również aspołecznym zaburzeniem osobowości.

Osoby z takimi zaburzeniami, nie potrafią odczuwać empatii, wstydu, poczucia winy lub wyrzutów sumienia. Stale potrzebują aprobaty, gdyż są przekonani, iż mają ku temu pełne prawo. Cechuje ich zimna racjonalność i głęboka obojętność. Zwykle, wykazują się arogancją i mają trudności z zarządzaniem emocjami. Gdy spotyka ich rozczarowanie, przeważnie reagują gniewem i agresją (zarówno fizyczną, jak i werbalną).

Kliniczne pochodzenie socjopatii nie jest całkowicie jasne – przypisuje się jej przyczyny genetyczne i środowiskowe lub też wynikające z traumatycznych doświadczeń.

Znaki ostrzegawcze informujące o socjopatii:

– manipulacja

– „maska” (kamuflują prawdziwą naturę)

– potrzeba ciągłej stymulacji

– tendencja do nudy

– niemożność uczenia się na podstawie własnych doświadczeń (błędów)

– bardzo wysoka samoocena

– brak empatii

– nieczułość

– samolubstwo

– brak wdzięczności

– brak lęku przed karą

– brak szacunku dla innych

– brak szacunku dla władzy

– relacje oparte na „użyteczności”

– brak więzów interpersonalnych

– impulsywność

– niecierpliwość

– bardzo niska tolerancja na sytuacje wywołujące dyskomfort

– frustracja.

Istnieją pewne zachowania, które okazują się bardzo przydatne w przypadku identyfikacji socjopatii u dzieci i młodzieży:

– torturowanie lub też zabijanie zwierząt (brak wyrzutów sumienia)

– agresywne podejście do kolegów i koleżanek z klasy (obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie się)

– hazard

– lekkomyślność

– poszukiwanie niebezpiecznych sytuacji

– nieuczciwa konkurencja

– brak prawdziwych przyjaciół

– powtarzanie się

– nadpobudliwość.

Socjopatę charakteryzuje lęk społeczny (fobia społeczna) i zaburzone interakcje z innymi osobami.

Socjopata, czuje się obserwowany , oceniany , uważany za nieodpowiedniego a nawet głupiego i wszystkie te „odczucia”, powodują w nim zakłopotanie. Nierzadko boryka się z zawrotami głowy, nudnościami , dusznościami i przyspieszonym rytmem serca.

Ma ciągłą obawę przed osądem i przed negatywnymi opiniami – nie potrafi opanować swoich emocji i nieustannie odczuwa niekontrolowany niepokój – z tego też powodu, kocha izolować się od otoczenia.

Izolowanie się, działa u niego na zasadzie mechanizmu obronnego i na zasadzie wykluczenia z życia wszelkich okoliczności postrzeganych jako wrogie .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(*immagine utilizzata proviene da Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *