Socjopatia czyli zaburzenie osobowości .

Elementem najbardziej rzucającym się w oczy podczas lektury codziennych maili jest niemożność rozstania się z toksycznym partnerem.

Pomimo tego, że większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę, iż przebywa w toksycznym związku i to z osobą o zaburzonej osobowości,  nie potrafi odejść i na dobre zamknąć chorego rozdziału .

Dlaczego tak się dzieje napisałam w poprzednim artykule, do którego zamieszczam link :

„Dlaczego tkwimy w toksycznym związku i nie potrafimy zostawić niewłaściwego partnera”.

Jeszcze raz poruszam ten temat, gdyż chciałabym uświadomić kobiety, iż socjopatia jest rozpoznana i sklasyfikowana przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Kobiety błędnie sądzą,  iż socjopata będzie w stanie się zmienić, lub że zmieni się on właśnie przy ich boku.

Socjopata się NIE ZMIENIA!

Generalnie , należy on do grupy osób bardzo inteligentnych lecz niestety całkowicie pozbawionych skrupułów . Charakteryzuje się zachowaniami agresywnymi oraz wielką miłością do samego siebie.

Socjopata, nie potrafi żyć w społeczeństwie . Nie zna empatii , współczucia i żalu – chyba, że poszkodowanym jest on sam – wtedy, na wszelkie sposoby próbuje wzbudzić litość .

Jest absolutnie nie zdolny do odczuwania prawdziwej miłości ani do „obdarowywania” jakimikolwiek  uczuciami .

Jego mocną stroną jest manipulacja, którą opanował do perfekcji!

Wszystkich nieustannie oskarża i podejrzewa, sam natomiast jest bez zarzutów. Zawsze winien jest ktoś inny !

Jak już wspomniałam jest to zazwyczaj osoba o wysokim intelekcie , dobrze wykształcona i zajmująca wysokie stanowisko. Socjopata wyznacza sobie cele , do których dąży bez żadnych skrupułów. Liczą się tylko jego obiektywy. Każda napotkana osoba, stanowi  środek, by do tego celu w jak najszybszym tempie dotrzeć . Syci się swoim poczuciem władzy i z jej okazywania, czerpie ogromną przyjemność .

Na samym początku jest doskonałym uwodzicielem i potrafi dosłownie „złowić nową partnerkę w swoje sidła”. Stosuje technikę mirroringu i zawsze mówi to, co w danym momencie rozmówca chciałby usłyszeć . Na wszelkie sposoby, pragnie udowodnić swoje podobieństwo do nowo poznanej  kobiety. Już po krótkim czasie , zaczyna coraz częściej  stosować przemoc psychiczną.

Socjopaty, nie można w żaden sposób prowokować ! Nierzadko jest to osoba bardzo niebezpieczna. Cechują ją nagłe wybuchy złości oraz huśtawki nastrojów : na przemian kocha i nienawidzi .

W żadnym wypadku przed socjopatą nie można okazać strachu! Należy iść do przodu z dumnie podniesioną głową i absolutnie nie dać się ugiąć !

Jedyną właściwą drogą jest jak najszybsze odejście! Jeśli  nie możecie dokonać tego same , poproście  o pomoc przyjaciół lub rodzinę albo zgłoście się do odpowiednich instytucji .

Zaburzenie to jest najczęściej wrodzone lub wykształcone z powodu trudnego dzieciństwa . Przeważnie, są to kłopoty z toksyczną matką , która nie otacza  syna należytą opieką (szczególnie  natury psychicznej) . Ciągła krytyka , karcenie, niedocenienie i nękanie, prowadzą do nieodwracalnych zmian w jego psychice. Dziecko pozbawione jest pomocy oraz punktu odniesienia . Jego charakter z każdym dniem robi się coraz bardziej szorstki i twardy .

Socjopata, potrafi tak doskonale manipulować innymi, iż często nawet psycholog lub psychiatra ma poważne trudności w postawieniu odpowiedniej diagnozy .

Potrafi oszukiwać nawet podczas wypełniania testów psychologicznych !

W przypadku socjopatii NIE POMAGA ŻADNA TERAPIA!!! Nie ma nadziei na jakąkolwiek  poprawę , ponieważ socjopata po prostu NIE CHCE SIĘ ZMIENIĆ!

Jeszcze raz powtarzam : zapamiętajcie sobie to zdanie (możecie napisać je sobie na karteczce i trzymać zawsze w zasięgu wzroku) SOCJOPATIA JEST CHOROBĄ !

Nie traktujcie takiej osoby jak człowieka normalnego i nie stosujecie takich samych punktów odniesienia.

Nie zadręczajcie się pytaniami :

• „co ja źle zrobiłam”

• „co jest ze mną nie tak”

• „jeśli byłabym inna, on pewno by mnie nie zostawił”

to wszystko nie odnosi się do socjopaty !!!

Wy, jesteście całkowicie normalne! Po prostu trafiłyście na chorą i zaburzoną osobę !

Pozostaje jak najszybciej się od niej odizolować !

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjecie pochodzi z Pinterest: https://www.pinterest.it/pin/844493650297080/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *