PSYCHOLOGIA KOLORU SZAREGO

KOLOR SZARY

Kilka ciekawostek dotyczących koloru szarego: 1. Szary jest kolorem neutralnym._____ 2. Powstaje z połączenia bieli z czernią i z tego powodu jest komplementarny sam w sobie._____ 3. Jest definiowany jako „nieruchomy i bezdźwięczny”._____ 4. Jest “zawieszony w próżni” i nie wzbudza  emocji, ale mimo to  cieszy się dużą popularnością.

Kolor szary symbolizuje: chwilę zawieszenia, niezdecydowanie, oczekiwanie, smutek, punkt zatrzymania, obserwację, spokój, brak bodźców, anonimowość, melancholie, nudę, starość, nieśmiałość, kompromis, brak energii, monotonie, mądrość, wiedzę, inteligencję, płaskość emocjonalną, nostalgie.

Charakterystyka osoby kochającej kolor szary: równowaga wewnętrzna, mądrość, bystrość, obserwację, zrozumienie, rozwagę, bezpieczeństwo, indywidualizm, wierność, introwertyzm, bezinteresowność.

Ponaddto osoba kochająca kolor szary: nie lubi obowiązków, nie lubi się angażować, nie lubi ryzyka, ma tendencję do dostosowywania się do określonych sytuacji, ma zmysł krytyczny.

Charakterystyka osoby odrzucającej kolor szary: ciągły ruch, żywotność, radość, żywiołowość, pomysłowość, kreatywność, niekonwencjonalność, odwaga, ambicja.

Ponaddo osoba odrzucająca kolor szary: uwielbia być w centrum uwagi.

W nadmiarze: słaba intuicja, niska energia, nieśmiałość, introwersja, uczucie pustki, sztywność, brak spontaniczności, izolacja, nieprzystosowanie, trudności w podejmowaniu decyzji, niska witalność, depresja, monotonia, odizolowanie, neutralność, bezstronność, niezdecydowanie, smutek, samotność, pesymizm, brak zaufania, brak entuzjazmu, lęk, napięcie, strach, cierpienie, nieadekwatność.

Nosząc ubranie lub dodatki w kolorze szarym wysyłamy następujące “informacje”: dobry gust, elegancja, powodzenie, osiąganie celów zawodowych, ambicja, poufność, chęć pozostania w cieniu, neutralność, anonimowość.

Właściwości koloru szarego w kromoterapii*: jest kolorem dyskrecji, redukuje stres, pomaga w myśleniu, daje chwilę pauzy, pomaga zarządzać emocjami, pomaga w dokonywaniu wyborów, stymuluje obserwację, wycisza emocje, neutralizuje silne wibracje innych kolorów, daje poczucie spokoju.

Lubisz ten kolor, czy go odrzucasz?

 Jeśli ty i twoje dzieci kochacie świat kolorów musicie koniecznie poznać fantastyczny i zabawny świat zwierzątek do kolorowania! Ta “książeczka” (165 stron) stymuluje kreatywność i pomaga rozwijać sprawność manualną dzieci. Linie konturowe są cienkie, aby poprzez kolorowanie „bez wychodzenia poza krawędzie” ćwiczyć precyzję, zdolności motoryczne i poprawiać koncentrację. Zwierzątka zostały wydrukowane z jednej strony kartki, aby uniknąć poplamienia kolejnych obrazków. Pokolorowane kartki można wyciąć, oprawić w ramki i udekorować ściany pokoju małych artystów. Album jest idealny dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale ja polecam go wszystkim artystom niezależnie od ich wieku! Zaleca się używanie kolorowych kredek ołówkowych! (Uwaga!!! Pisaki, flamastry i mazaki mogą plamić kartki.)

Link do albumu “80 ZWIERZĄTEK DO KOLOROWANIA DLA NASZYCH MALYCH ARTYSTÓW” : https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

Chcę jeszcze dodać, że wszystkie obrazki zamieszczone w albumie zostały narysowane przeze mnie. 😊

Życzę super kolorowania i super zabawy!!!!

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Artykuł został napisany w oparciu o książkę: „Il vocabolario dei colori” Anity Valerio.

*” Koloroterapia (inaczej chromoterapia) – jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Pierwszymi ludźmi, którzy przypuszczali pozytywny wpływ kolorów byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Współczesna koloroterapia wykorzystuje zdobycze nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsce wśród metod medycyny alternatywnej (niekonwencjonalnej). Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Ma być stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze[1].” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Koloroterapia)

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest:  https://www.pinterest.it/pin/681732462367111754/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *