PSYCHOLOGIA KOLORU NIEBIESKIEGO

KOLOR NIEBIESKI

Kilka ciekawostek dotyczących koloru niebieskiego: 1. Jest najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym kolorem na świecie._____ 2. Często określany jest jako „pasywny”._____ 3. Jest najzimniejszym z trzech kolorów podstawowych._____ 4. Dominuje nad zmysłem słuchu._____ 5. Symbolizuje przestrzeń, głębię i okrąg._____ 6. Najbardziej docenianym odcieniem przez artystów jest ultramaryna.

Kolor niebieski symbolizuje: mądrość, spokój, poświęcenie, pokój, intelekt, wiedzę, satysfakcję, uczciwość, stabilność, wodę i niebo, harmonię, zaufanie, oczyszczenie, lojalność, wierność, ciszę, współczucie, kontemplacje, duchowość, prawdę, stałość, introspekcje, wrażliwość, ukojenie, ochronę.

Charakterystyka osoby kochającej kolor niebieski: poufność, wrażliwość, spokój wewnętrzny, stabilność w związkach, równowaga, tradycjonalizm, przywiązanie do ideałów, elegancja i wyrafinowanie.

Ponadto osoba kochająca kolor niebieski: unika chaotycznego otoczenia, unika złych ludzi, unika ludzi nadmiernie żywiołowych.

Charakterystyka osoby odrzucającej kolor niebieski: nie czuje się doceniana, często odczuwa niepokój, unika sytuacji z których nie odnosi satysfakcji, unika miejsc w których nie czuje się komfortowo, ma tendencję do depresji, ma tendencję do wyobcowania, często ucieka do wyimaginowanego świata.

W nadmiarze: wyobcowanie, ucieczka do świata wyobraźni, spekulacje wewnętrzne, stany depresyjne, melancholia, nadmierna wrażliwość, nadmierna introwersja, zamknięcie, flegmatyzm.

Nosząc ubranie lub dodatki w kolorze niebieskim wysyłamy następujące “informacje”: umiejętności komunikacyjne, umiejętności organizacyjne, spokój.

Właściwości koloru niebieskiego w kromoterapii*: uspokaja układ nerwowy, stabilizuje ciśnienie krwi, stabilizuje bicie serca, pomaga w myśleniu, regeneruje po zmęczeniu lub chorobie, ma działanie przeciwbólowe, ma działanie antyseptyczne, ma działanie przeciwzapalne, stymuluje układ odpornościowy, stymuluje układ limfatyczny, działa pozytywnie na kości i stawy, idealny w chwilach stresu, pośpiechu i wzburzenia, doskonały na bezsenność, świetny na kołatanie serca, sprzyja studiowaniu, spowalnia metabolizm, ułatwia przepływ energii, równoważy narządy zmysłów, ma działanie znieczulające: drogi nosowe, oddechowe oraz oczy, zmniejsza apetyt, polaryzuje uwagę do wewnątrz, odpręża ciało i eliminuje uczucie frustracji i smutku.

Lubisz ten kolor, czy go odrzucasz?

Jeśli ty i twoje dzieci kochacie świat kolorów musicie koniecznie poznać fantastyczny i zabawny świat zwierzątek do kolorowania! Ta “książeczka” (165 stron) stymuluje kreatywność i pomaga rozwijać sprawność manualną dzieci. Linie konturowe są cienkie, aby poprzez kolorowanie „bez wychodzenia poza krawędzie” ćwiczyć precyzję, zdolności motoryczne i poprawiać koncentrację. Zwierzątka zostały wydrukowane z jednej strony kartki, aby uniknąć poplamienia kolejnych obrazków. Pokolorowane kartki można wyciąć, oprawić w ramki i udekorować ściany pokoju małych artystów. Album jest idealny dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale ja polecam go wszystkim artystom niezależnie od ich wieku! Zaleca się używanie kolorowych kredek ołówkowych! (Uwaga!!! Pisaki, flamastry i mazaki mogą plamić kartki.)

Link do albumu “80 ZWIERZĄTEK DO KOLOROWANIA DLA NASZYCH MALYCH ARTYSTÓW” : https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

Chcę jeszcze dodać, że wszystkie obrazki zamieszczone w albumie zostały narysowane przeze mnie. 😊

Życzę super kolorowania i super zabawy!!!!

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Artykuł został napisany w oparciu o książkę: „Il vocabolario dei colori” Anity Valerio.

*” Koloroterapia (inaczej chromoterapia) – jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Pierwszymi ludźmi, którzy przypuszczali pozytywny wpływ kolorów byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Współczesna koloroterapia wykorzystuje zdobycze nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsce wśród metod medycyny alternatywnej (niekonwencjonalnej). Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Ma być stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze[1].” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Koloroterapia)

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest: https://www.pinterest.it/pin/1090574865989361163/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *