PSYCHOLOGIA KOLORU CZERWONEGO

KOLOR CZERWONY

Kilka ciekawostek dotyczących koloru czerwonego: 1. Czerwony jest jednym z trzech kolorów podstawowych powstałych w wyniku syntezy addytywnej._____ 2. W syntezie subtraktywnej jest kolorem pochodnym i otrzymuje się go przez zmieszanie magenty z żółtym._____ 3. Ten kolor, ze względu na długie fale elektromagnetyczne jest w pierwszej kolejności “wychwytywany” przez ludzkie oko._____ 4. Czerwień jest postrzegana jako kolor bardzo ciepły i bardzo “mocny”, dlatego powinien być używany w prawidłowy i zrównoważony sposób.

Kolor czerwony symbolizuje: bardzo intensywne emocje, moc, siłę, pasję, męskość, odwagę, miłość i ból, krew i okrucieństwo, ogień, przemoc.

Charakterystyka osoby kochającej kolor czerwony: żywotność, energia, żywiołowość, pewność siebie, dobre stosunki międzyludzkie, dobry związek z seksualnością.

Ponaddo osoba kochająca ten kolor: żyje w teraźniejszości “tu i teraz”, ma chęć do ekspansji, kocha wygrywać, uwielbia wysokie i odpowiedzialne stanowiska, uwielbia działanie,  uwielbia rywalizację.

Charakterystyka osoby odrzucającej kolor czerwony: nie radzi sobie z trudnościami, jest introwertykiem, lubi stać na uboczu, kocha stabilność, uwielbia  bezpieczne ścieżki życia, nienawidzi ekspansywności, nie lubi protagonizmu.

Nosząc ubranie lub dodatki w kolorze czerwonym wysyłamy następujące “informacje”: bezpieczeństwo, samokontrola, chęć pozostania w centrum uwagi.

Kolor czerwony w ubraniu utrzymuje uwagę słuchaczy na wysokim poziomie.

W nadmiarze: trudność w powstrzymywaniu własnych bodźców, wysoki instynkt, wysokie mniemanie o sobie, wybuchowy temperament i niepokój.

Właściwości koloru czerwonego w kromoterapii*: stymuluje uwagę, wywołuje reakcje emocjonalne, podnosi tętno, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech,  stymuluje uwalnianie adrenaliny, wywołuje poczucia niebezpieczeństwa, wywołuje uczucie “gotowości do działania”, pobudza apetyt (chromodiet, chromoterapia), stymuluje testosteron, daje wrażenie mocy i siły, stymuluje aktywność nerwową, stymuluje aktywność neuronalną, stymuluje aktywność gruczołów, stymuluje wątrobę, działa na mięśnie, działa na układ kostno-stawowy,  stymuluje aktywność życiową, pobudza pożądanie seksualne, aktywuje siłę motoryczną, aktywuje siłę psychiczną, pobudza kreatywność, zwalcza energie pasywne.

Lubisz ten kolor, czy go odrzucasz?

 Jeśli ty i twoje dzieci kochacie świat kolorów musicie koniecznie poznać fantastyczny i zabawny świat zwierzątek do kolorowania! Ta “książeczka” (165 stron) stymuluje kreatywność i pomaga rozwijać sprawność manualną dzieci. Linie konturowe są cienkie, aby poprzez kolorowanie „bez wychodzenia poza krawędzie” ćwiczyć precyzję, zdolności motoryczne i poprawiać koncentrację. Zwierzątka zostały wydrukowane z jednej strony kartki, aby uniknąć poplamienia kolejnych obrazków. Pokolorowane kartki można wyciąć, oprawić w ramki i udekorować ściany pokoju małych artystów. Album jest idealny dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale ja polecam go wszystkim artystom niezależnie od ich wieku! Zaleca się używanie kolorowych kredek ołówkowych! (Uwaga!!! Pisaki, flamastry i mazaki mogą plamić kartki.)

Link do albumu “80 ZWIERZĄTEK DO KOLOROWANIA DLA NASZYCH MALYCH ARTYSTÓW” : https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

https://www.amazon.pl/dp/B0BJ57K18N

Chcę jeszcze dodać, że wszystkie obrazki zamieszczone w albumie zostały narysowane przeze mnie. 😊

Życzę super kolorowania i super zabawy!!!!

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Artykuł został napisany w oparciu o książkę: „Il vocabolario dei colori” Anity Valerio.

*” Koloroterapia (inaczej chromoterapia) – jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Pierwszymi ludźmi, którzy przypuszczali pozytywny wpływ kolorów byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Współczesna koloroterapia wykorzystuje zdobycze nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsce wśród metod medycyny alternatywnej (niekonwencjonalnej). Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Ma być stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze[1].” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Koloroterapia)

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest:  https://www.pinterest.it/pin/648448046361414391/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *