Pediofobia, czyli strach przed lalkami jest po prostu niewytłumaczalnym lękiem, przed wszystkimi przedmiotami, przypominającymi ludzkie oblicze . Mogą , to być lalki, manekiny , kukiełki . Czasami jest to także paniczny lęk przed samą porcelaną, lateksem ,plastikiem lub też zabawkami.
Występują dwa rodzaje pediofobii: pozytywny – strach na widok lalek; negatywny – ciągły strach przed ujrzeniem lub przed kontaktem z lalką (hipoteza) .
Pediofobia, należy do tak zwanych lęków nabytych . Strach ten tkwi w naszej podświadomości od początku istnienia człowieka (tzw. echa świadomości przodków) i ujawnia się w momentach niebezpieczeństwa . Nasz mózg, nieustannie poszukuje informacji dotyczących zagrożenia – analizuje twarze i emocje .
Dla osób z pediofobią, lalka staje się właśnie zagrożeniem. Przeobraża się w straszny obraz z horroru i napawa uporczywym lękiem oraz uczuciem niepewności . Strach ten jest bardzo silny i niekontrolowany oraz zupełnie nie wyjaśniony.
Do wystąpienia pediofobii, przyczyniają się takie czynniki jak :
– bardzo przykra lub przerażająca sytuacja z dzieciństwa w której lalka, odegrała rolę jedynej obecnej „osoby” (przytulanka do której dziecko płacze)
– szok, związany ze strasznym filmem
– ciągle karcenie w dzieciństwie za niszczenie lub ewentualne zamiary zniszczenia lalek
– strach przed sztucznością
– przerażenie na widok porcelanowej lalki
Do najczęstszych objawów pediofobii należą :
– przyspieszony rytm serca
– przyspieszony oddech
– drżenie
– dreszcze
– krzyk
– ucieczka
– otępienie
– złe samopoczucie
– agresja
– ataki paniki
– zawroty głowy
– nudności
– omdlenia
Podczas „ataku” , osoba z pediofobią za każdym razem przeżywa wcześniejsze nieprzyjemne historie związane z widokiem lalki .
Pediofobia w bardzo dużym stopniu wpływa na życie zarówno prywatne jak i socjalne .
W celu „uwolnienia pacjenta” z fobii , psycholog lub psychiatra stosuje terapię behawioralną, terapię antystresową związaną z powolnym kontaktem z lalkami oraz hipnozę . W szczególnie poważnych przypadkach, lekarz może zastosować niektóre leki jak np. benzodiazepiny lub leki przeciwdepresyjne .
Niekiedy , częste oglądanie horrorów w młodym wieku, może przyczynić się do wywołania pediofobii .
Do najsławniejszych filmów o lalkach należą : „Laleczka Chucky„, „Annabelle”.
O tego typu fobiach, zaczęto mówić w XIX wieku. Wtedy to weszła w życie masowa produkcja lalek (rewolucja industrialna).
Od bardzo dawna z lalkami związanych jest wiele legend miejskich , zabobonów i czarów . Przykładem mogą być afrykańskie praktyki voodoo.
Najpopularniejszymi obiektami pediofobii są lalki wykonane z porcelany z nieruchomymi, pełnymi ekspresji oczami .
Bardzo wiele osób (aż do dojrzałego wieku) sądzi, iż nocą lalki żyją własnym życiem .
Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii.
Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com
Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
(*immagine utilizzata proviene da Pixabay)