Nyktofobia (zwana tez Aclufobia z j.wł .) jest lękiem przed przebywaniem w ciemnościach (ogólnie) oraz w ciemnych pomieszczeniach .
Osoba z taką fobią , obawia się niebezpieczeństwa – zarówno realnego jak i wyimaginowanego – związanego z brakiem światła.
W takich sytuacjach , mózg projektuje potencjalne zagrożenie i nyktofob, narażony jest na atak fobii. Atak taki, może także zostać wywołany na skutek samej myśli o ciemności lub na skutek kontaktu z nieznanymi miejscami i sytuacjami.
Najczęściej na nyktofobie cierpią dzieci. Z powodu tej fobii, zanoszą się płaczem , mają koszmary i cierpią na bezsenność.
Według Freud’a u osób dorosłych, lęk ten wiąże się z nieprzyjemnymi wspomnieniami z przeszłości jak na przykład z rabunkiem , napaścią, gwałtowną separacją , rozdzieleniem od rodziców, urazami, nie dokładną znajomością własnego wnętrza oraz strachem przed sytuacjami, nad którymi nie posiada się kontroli.
Objawy fizjologiczno – somatyczne i psychologiczne nyktofobii to :
- przyspieszony rytm serca
- przyspieszony oddech
- suchość w ustach
- potliwość
- niepokój
- paranoja
- panika
- przygnębienie
- niemożność wydobycia głosu
- niemożność jasnego myślenia
- odłączenie od rzeczywistości
- obawa przed śmiercią
- tachikardia
- omdlenie. Nyktofob, przeważnie chodzi późno spać, dokładnie przed tym sprawdzając wszystkie drzwi i okna a nierzadko tez puste przestrzenie pod łóżkiem w szafie itp. Bardzo często , napady nyktofobii są tylko przejściowe, jednak w wielu przypadkach, potrzebna jest pomoc specjalisty i psychoterapia. Pomocniczo, zaleca się tez strategie unikania:
- przebywanie w oświetlonym domu
- spanie przy zapalonej lampce nocnej
- nie oglądanie filmów i programów o zabarwieniu dramatycznym oraz horrorów i thrillerów.
- Czasami psycholog/psychiatra przepisuje leki nasenne oraz zaleca herbatki ziołowe i napary.
Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii.
Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com
Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
(*immagine utilizzata proviene da Pixabay)