Mizofonia. Co to znaczy?

Mizofonia czyli SSSS (Selective Sound Sensibility Syndrome) należy do zaburzeń zachowawczo-poznawczych (cognitivo-comportamentale) należących do intolerancji akustycznych.

Mizofobia, nie jest uzależniona od wieku ani od czynników socjalnych . Nazwa, wywodzi się z języka greckiego i oznacza „Misos” – nienawiść i „Fonos” – dźwięk.

Mizofonia, odznacza się wysoką nietolerancją właśnie na dźwięki, które doprowadzają „chorego” do stanu wysokiej agitacji oraz do problemów psycho-fizycznych.

Mizofobia, może odnosić się do hałasów wywoływanych zarówno przez osoby jaki i przez rzeczy .

Zaburzenie to , nie prowokuje szkód w aparacie słuchowym i dlatego też, nie jest zaliczane do chorób. Jest to problem centralnego systemu słuchowego znajdującego się w mózgu a przyczyny tego zaburzenia, niestety nie są jeszcze znane.

Mizofob, odczuwa zdenerwowanie , niepokój , agresję, nudności , niesmak, potliwość, palpitacje . Często dochodzi do ataków gniewu , ataków paniki i przyspieszonego rytmu serca.

Do najczęstszych dźwięków wywołujących ataki należą :

– dźwięki oralne

* mlaskanie, przeżuwanie, przełykanie

– dźwięki nosowe

* chrapanie, kichanie, pociąganie

– dźwięki wydawane przez małe dzieci

– dźwięki wydawane przez zwierzęta

– dźwięki wydawane przez ciało

* dźwięki stawów , uderzanie paznokci

-dźwięki otoczenia

* telefon, telewizja, zegary, klaksony

– niektóre skale głosowe

Mizofobia, może niesamowicie ograniczać codzienne życie .

Bardzo często osoba dotknięta mizofobią, cierpi na niektóre cięższe formy zaburzeń jak na przykład :

– zaburzenia obsesyjno – konwulsyjne,

– depresja,

– zaburzenie bipolarne,

syndrom Tourette’a,

– zaburzenia lękowe,

– zaburzenia żywieniowe.

Niestety, nie istnieje specyficzne leczenie w celu całkowitego wyeliminowania mizofobii. „Pacjenci”, poddawani są terapii dźwiękowej TRT (tinnitus retraining therapy) podczas której, na codziennych 6-8 godzinowych seansach puszczane są drażliwe dźwięki o coraz mocniejszym natężeniu .

Osoba dotknięta mizofobia, może szukać pomocy u lekarzy z dziedziny audiologii , psychiatrii oraz u terapeutów językowych , psychologów .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

2 thoughts on “Mizofonia. Co to znaczy?

  1. Pisałem o mizofonii swego czasu, straszne dziadostwo. Potrafi namieszać w życiu. Prawie 40 lat zajęło mi odkrycie, że nie jest to jakieś moje odosobione dziwactwo tylko oficjalnie znana i skatalogowana jednostka chorobowa.

    https://xpil.eu/mizofonia/

    Pozdrawiam zza blogowej miedzy!

    1. Witam cię serdecznie ! Przeczytałam artykuł na twoim blogu – fajnie napisany ! Można to ująć w taki sposób – dzisiaj poznałam kolejnego mizofobika. Mam kilku przyjaciół „zaatakowanych” tym cholerstwem i wiem, że na pewno nie jest ci łatwo . Mnie niekiedy działa na nerwy zwykły hałas , którego nie mogę się pozbyć , więc wyobrażam sobie , jakie to musi być trudne w twoim przypadku . A jak i sam napisałeś , niestety nie ma genialnego lekarstwa. Faktycznie , słuchawki strzał w dziesiątkę ! Dobra porada dla innych osób z mizofobią! Także serdecznie pozdrawiam i życzę jak najmniej hałasu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *