Mizofonia. Co to znaczy?

Mizofonia czyli SSSS (Selective Sound Sensibility Syndrome) należy do zaburzeń zachowawczo-poznawczych (cognitivo-comportamentale) należących do intolerancji akustycznych.

Mizofobia, nie jest uzależniona od wieku ani od czynników socjalnych . Nazwa, wywodzi się z języka greckiego i oznacza „Misos” – nienawiść i „Fonos” – dźwięk.

Mizofonia, odznacza się wysoką nietolerancją właśnie na dźwięki, które doprowadzają „chorego” do stanu wysokiej agitacji oraz do problemów psycho-fizycznych.

Mizofobia, może odnosić się do hałasów wywoływanych zarówno przez osoby jaki i przez rzeczy .

Zaburzenie to , nie prowokuje szkód w aparacie słuchowym i dlatego też, nie jest zaliczane do chorób. Jest to problem centralnego systemu słuchowego znajdującego się w mózgu a przyczyny tego zaburzenia, niestety nie są jeszcze znane.

Mizofob, odczuwa zdenerwowanie , niepokój , agresję, nudności , niesmak, potliwość, palpitacje . Często dochodzi do ataków gniewu , ataków paniki i przyspieszonego rytmu serca.

Do najczęstszych dźwięków wywołujących ataki należą :

– dźwięki oralne

* mlaskanie , przeżuwanie , przełykanie

– dźwięki nosowe

* chrapanie, kichanie, pociąganie

– dźwięki wydawane przez małe dzieci

– dźwięki wydawane przez zwierzęta

– dźwięki wydawane przez ciało

* dźwięki stawów , uderzanie paznokci

-dźwięki otoczenia

* telefon, telewizja, zegary, klaksony

– niektóre skale głosowe

Mizofobia, może niesamowicie ograniczać codzienne życie .

Bardzo często osoba dotknięta mizofobią, cierpi na niektóre cięższe formy zaburzeń jak na przykład :

– zaburzenia obsesyjno – konwulsyjne

– depresja

– zaburzenie bipolarne

syndrom Tourette’a

– zaburzenia lękowe

– zaburzenia żywieniowe

Niestety, nie istnieje specyficzne leczenie w celu całkowitego wyeliminowania mizofobii. „Pacjenci”, poddawani są terapii dźwiękowej TRT (tinnitus retraining therapy) podczas której, na codziennych 6-8 godzinowych seansach puszczane są drażliwe dźwięki o coraz mocniejszym natężeniu .

Osoba dotknięta mizofobia, może szukać pomocy u lekarzy z dziedziny audiologii , psychiatrii oraz u terapeutów językowych , psychologów .

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(* immagine utilizzata proviene da Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *