Mizofobia

Mizofobia to zaburzenie nerwicowe, związane z obsesyjnym strachem przed zarazkami i brudem. Znane też jest pod nazwą bakteriofobia, bakcylofobia i germofobia.

Charakteryzuje się szeregiem działań obsesyjno-kompulsywnych a w szczególności natrętnym myciem rąk , ciągłym sprzątaniem, praniem i czyszczeniem otaczających przedmiotów . Czynności te, związane są z nieuzasadnionym lękiem przed kontaktem z brudem a reakcja , jest praktycznie niemożliwa do opanowania.

Osoba dotknięta mizofobią, panicznie boi się miejsc publicznych (klamek , wind, toalet). Nieustannie myje dłonie , oraz kilkakrotnie w ciągu dnia bierze prysznic . Nie jest w stanie prowadzić normalnego życia.

Mizofobia, prowadzi do kołatań serca, skoków ciśnienia, potliwości, ataków paniki, zawrotów głowy, duszności. Na dłuższa metę, mizofobik popada w depresje , ma kłopoty ze snem oraz anhedonię.

W ciężkich przypadkach, chory poddawany jest terapii betablokerami, oraz dodatkowo lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi.

Za najskuteczniejszą formę terapii, uważa się jednak odczulanie , czyli świadome „wystawianie” chorego na kontakt z nieczystościami w celu jego oswojenia.

Uważa się, iż mizofobia jest zaburzeniem genetycznym, lub też, że dotyka osoby z problemami mózgowymi jak udar czy nadaktywność ciała migdałowatego – odpowiadającego za odczuwanie emocji.

Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii. 

Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(* immagine utilizzata proviene da pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *