
Mizofobia to zaburzenie nerwicowe, związane z obsesyjnym strachem przed zarazkami i brudem. Znane też jest pod nazwą bakteriofobia, bakcylofobia i germofobia.
Charakteryzuje się szeregiem działań obsesyjno-kompulsywnych a w szczególności natrętnym myciem rąk, ciągłym sprzątaniem, praniem i czyszczeniem otaczających przedmiotów . Czynności te, związane są z nieuzasadnionym lękiem przed kontaktem z brudem a reakcja jest praktycznie niemożliwa do opanowania.
Osoba dotknięta mizofobią, panicznie boi się miejsc publicznych (klamek , wind, toalet). Nieustannie myje dłonie, oraz kilkakrotnie w ciągu dnia bierze prysznic. Nie jest w stanie prowadzić normalnego życia.
Mizofobia, prowadzi do kołatań serca, skoków ciśnienia, potliwości, ataków paniki, zawrotów głowy, duszności. Na dłuższa metę, mizofobik popada w depresje, ma kłopoty ze snem oraz anhedonię.
W ciężkich przypadkach, chory poddawany jest terapii betablokerami, oraz dodatkowo lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi.
Za najskuteczniejszą formę terapii, uważa się jednak odczulanie, czyli świadome „wystawianie” chorego na kontakt z nieczystościami w celu jego oswojenia.
Uważa się, iż mizofobia jest zaburzeniem genetycznym, lub też, że dotyka osoby z problemami mózgowymi jak udar czy nadaktywność ciała migdałowatego – odpowiadającego za odczuwanie emocji.
Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z pixabay)