Malta. Co zwiedzić, czyli „Hop On – Hop Off” 🇲🇹

Kolejna podróż na Maltę .

Tym razem , postanowiłam opatentować inny system zwiedzania wyspy .

Opiszę , jak działa tour piętrowymi autobusami hop in – hop off , operatora @citysightseeing.

Bilet na jeden autobus, kosztuje 20 euro i jest ważny przez cały dzień; (bilet na dwa dni to 37 euro) można wsiadać i wysiadać na dowolnym przystanku a tych jest aż 30!

Dwie najważniejsze trasy, to czerwona – wschodnia i niebieska – zachodnia.

Zanim przejdę do ich opisania,muszę zdradzić wam pewien sekret. W Sliema, nad brzegiem morza, jest wiele punktów sprzedaży biletów. Gdy okażecie dość słabe zainteresowanie i troszkę pohandlujecie, z pewnością uda wam się coś utargować. Mnie udało się zakupić całodniowy bilet, za 15 euro 😎.

Do autobusu, możecie wsiąść w każdym wyznaczonym punkcie na wyspie , lecz przystanek ZMIANY KOLORU, znajduje się na Valletta Waterfront (konkurencyjna linia @maltasightseeing, sprzedaje bilet tylko na jedna linie!!! ).

Każdy autobus , wyposażony jest w system audio, więc turyści odbywający podróż, mają możliwość odsłuchania całej historii wyspy . Nagranie, jest doskonale zsynchronizowane z pokonywaną trasą.

Proponuje zająć miejsce na pietrze, gdyż z góry, można podziwiać cudowne widoki na morze.

Przejazd całą trasą czerwonej linii, trwa około dwóch godzin, natomiast niebieskiej , grubo ponad trzy (oczywiście bez opuszczania autobusu). Jeżeli chcielibyście zwiedzić wyspę w taki właśnie sposób , muszę wam przyznać , iż przejazdy po „wewnętrznej ” części wyspy, są raczej nudne. Środek jest pusty i brzydki. Pełen kurzu i pól uprawnych .

Radzę zawsze zapinać pasy, gdyż Maltańczycy na drogach , to prawdziwe zagrożenie 😃🙈.

Linia czerwona , jest zdecydowanie krótsza od niebieskiej i przez ten fakt, wielu turystów wybiera niebieską, sądząc, iż musi być automatycznie lepsza . Muszę przyznać , iż to właśnie czerwona, jest o wiele bardziej interesująca (przynajmniej dla mnie).

Prowadzi ona od Valletta* po TarxianTemples & Hypogeum, Vittoriosa , Mersaxlokk , GharDalam – muzeum i groty, Blue Grotto (na przystanku autobusowym , znajduje się mała i raczej z pozoru nieciekawa restauracja „na piętrze” , która oferuje swojskie maltańskie posiłki a ich porcje są nieziemskie !), Mnajdra Temples, Hagar Qim Temples, Valletta (trzy przystanki).

*Valletta: aktualna stolica Malty. Założona w XVI w. Religia: katolicyzm. Mieszkańcy: około 6500 tys. Na terenie Valletta, znajdują się 320 zabytki. Miasto, jest zabytkiem UNESCO, oraz zostało ogłoszone Stolicą Kultury 2018. Najważniejsza ulicą, jest Republica Street ciągnąca się od bramy miejskiej, aż do Fortu św. Elma.

Lina niebieska, rozpoczyna się w Valletta Waterfront i biegnie przez San Anton Garden , Mdina ,Rabat-Domus Romana, Ta’ Qali – Filigree Factory – Valletta Glass- Aviation Museum, Masta Dome, Mgarr Church (kościół w formie jajka – na terenach tych, uprawia się rolnictwo i jest mnóstwo hodowli kur) , Golden Bay (plaża ze złotym piaskiem), Bugibba , National Aquarium , Qawra Seafront, Mediterraneo Marine Park, Spinola Bay St.Julien (tutaj znajduje się hotel Hilton, oraz najważniejsze kasyna m.in. Dragonara, tutaj też, zgrupowane są wszystkie nocne lokale). Sliema (najbardziej zorganizowane turystycznie miasto z którego odpływają ferries do Valletta, oraz tours na wyspy Gozo i Comino ).

Pamiętajcie , by do autobusu zabrać zapas wody do picia (sprzedawana jest także na pokładzie, koszt 1 euro) oraz nakrycie głowy i krem z wysokim filtrem. Słońce na Malcie, jest naprawdę bardzo mocne!

Nie można ryzykować!

Życzę fantastycznego zwiedzania i nie zapomnianych wrażeń !!!

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(*immagine utilizzata proviene da Pixabay)

2 thoughts on “Malta. Co zwiedzić, czyli „Hop On – Hop Off” 🇲🇹

  1. Polski język w słuchawkach niestety wypada bardzo słabo. Lektorka czyta bardzo szybko i chaotycznie a do tego często się myli i poprawia. Odniosłem wrażenie, że nagranie było puszczane z wyprzedzeniem zanim dojeżdżaliśmy do omawianego miejsca.

    1. Oj ja słuchałam po angielsku i włosku. Lecz faktycznie brat twierdził , iż z językiem polskim występowały małe problemy. Wielka szkoda… Bo wycieczka naprawdę fantastyczna . Angielski i włoski ok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *