Jak rozpoznać psychopatę?

Psychopatia (z greckiego „psyche” dusza i „pathos” cierpienie) to nazwa, określająca zaburzenie osobowości, mające charakter stały (nie mylić z socjopatią).

Psychopatia, to swoistego rodzaju konfiguracja psychiczna, charakteryzująca się brakiem empatii, impulsywnością i egoizmem. Psychopata w doskonały sposób manipuluje innymi jest emocjonalnie bezwzględny i posiada duży potencjał przestępczy.

Zaburzenie to, występuje u około 4% społeczeństwa .

Psychopata jest osobą stwarzająca wrażenie zupełnie normalnej , wręcz bardzo interesującej .

Jak zatem rozpoznać, czy mamy do czynienia z psychopatą?

Najlepszym narzędziem jest bardzo dokładna obserwacja. <Obserwacja zachowania ze szczególnym uwzględnieniem więzi emocjonalnych z bliskimi i ze światem >.

W charakterze psychopaty, bardzo wyraźnie dostrzegamy zmienność nastrojów . W życiu codziennym , przeważnie recytuje, wcielając się w coraz to nowe role. Pod maska normalności , starannie ukrywa swoje drugie oblicze . Na zewnątrz przyjemny, sympatyczny , ekspansywny … potrafi doskonale wpływać na innych ludzi . Posiada charyzmę i dużą pewność siebie . Przeważnie, zajmuje wysokie stanowiska oraz jest człowiekiem sukcesu; tak zwanym „modelem obywatela” .

Uważa się za najbardziej inteligentnego. Dąży do osiągnięcia wysokiej pozycji socjalnej . Jest wielkim egocentrykiem a innych, używa tylko do osiągnięcia swoich własnych celów .

Jest impulsywny , nieodpowiedzialny i nie dostrzega swoich błędów . W żaden sposób , nie potrafi dostrzec konsekwencji swoich czynów i nie jest osobą godną zaufania . Zazwyczaj jest kapryśnym egoistą .

Psychopata, doskonale kłamie i oszukuje (jest w tym prawdziwym mistrzem) . Nieczęsto kradnie lub dopuszcza się innych przestępstw.

W związkach (licznych! ) nie grzeszy wiernością . Jego relacje z kobietami, są zazwyczaj płytkie (nie jest w stanie prawdziwie kochać ). Nierzadko, ma na swoim koncie kilka nieudanych małżeństw lub „narzeczeństw”. Wszystkie relacje, przeważnie trwają dosyć krótko a do rozstania, nigdy nie dochodzi z jego winy (wersja psychopaty !). Na początku, idealizuje partnerkę, lecz z biegiem czasu zmniejsza jej „wartość”. Nigdy na prawdę się nie przywiązuje!

Łamie prawo , nie akceptuje autorytetòw – żyje ponad wszelkie reguły (jego zachowanie, już od młodych lat jest agresywne i nieczęsto, właśnie wtedy, popada w pierwsze konflikty z prawem ).

Charakteryzuje go absolutny brak wyrzutów sumienia i żalu . Nie zna zasad moralnych i empatii; nie wzruszają go drastyczne sceny, ani też dramatyczne okoliczności (jak np. pogrzeb czy wypadek) .

Podczas kłótni, udaje fałszywą skruchę – lecz tak naprawdę, nigdy nie przyznaje się do winy. Wręcz przeciwnie – stwarza w ofierze poczucie winy . Uwielbia występować w roli emocjonalnie poszkodowanego, by w ten sposób otrzymywać współczucie.”Jesteś niewrażliwa „, „To przez ciebie ciagle się kłócimy”, „Myślałem, że już zakończyliśmy dyskusje” – takie zdania wypowiada , gdy staramy się dotrzeć do sedna sprawy. Nie potrafi przepraszać – stwarza tylko takie pozory.

Doskonale potrafi kreować „zamieszanie umysłowe” – takim zachowaniem , destabilizuje swoją „ofiarę”.

Bardzo szybko traci zainteresowanie , dlatego nieustannie szuka nowych doznań . Z tego też powodu, prawie bez przerwy dąży do ciągłych awantur i jest w tym bardzo przebiegły .

Psychopata nigdy się nie zmienia !

Przyczyny psychopatii, leżą po prostu w budowie mózgu oraz w zaburzonym dzieciństwie (przemoc w rodzinie, alkoholizm, porzucenie) . Naukowcy twierdzą, iż zaburzenie to, ma podłoże genetyczne . Leczenie psychopatii jest możliwe tylko w młodym wieku. Polega ono na terapii poznawczo-behawioralnej, terapii systemowej i farmakoterapii.

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *