Jak rozpoznać patologicznego kłamcę?

Patologiczny kłamca – któż to właściwie jest? Czy różni się on od zwykłego kłamcy ? I jakiego typu są to różnice ?

Patologiczny kłamca w sposób kompulsywny wymyśla nieprawdziwe historie. Nierzadko robi to w sposób tak wielce automatyczny, iż traci połączenie z rzeczywistością . Bardzo mocno wierzy w to co wypowiada, podnosząc sobie w ten sposób poczucie własnej wartości.

Kieruje na siebie uwagę z czego czerpie korzyści osobiste. Uważny słuchacz , być może będzie w stanie wyłapać sprzeczności w dialogu.

Mowa ciała , pozostaje u niego statyczna , podczas gdy u normalnego człowieka jest ona swobodna i naturalna.

Mitoman, niesustnnie wymyśla nieprawdziwe fakty, by w ten sposób otrzymać współczucie oraz zatuszować własną niepewność . Niejednokrotnie robi to, by poprostu zabić nudę , przyciągnąć uwagę i stać się bardziej sympatycznym . Wyolbrzymia własne problemy, często opisując nie istniejące zmiany chorobowe i patologie.

Kłamie z powodu niskiej samooceny , w celu podbudowania ego i wyolbrzymienia własnej wartości . W malowniczy sposób opisuje  własne życie, zarówno osobiste jak i socjalne.

Czesto mitoman oszukuje także po to, by zranić innych . „Zapożycza ” od znajomych różne historie i doświadczenia a czasami , podchwytuje  różne wątki z obejrzanych programów lub filmów .

Pytany o dokładniejsze wyjaśnienia, zręcznie unika odpowiedzi .

Jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie manipulacji . Potrafi zręcznie studiować innych i w przypadku zdemaskowania, umie odwrócić od siebie uwagę . Wie, w jaki sposób odkryć obce limity i ograniczenia i jak wykorzystać je potem do własnych celów. Doskonale zdaje sobie sprawę  , kto będzie poddatny na jego psychologiczne manewry.

Przystawiony do muru, reaguje nerwowo i przybiera agresywną postawę – nierzadko oskarżając innych . W takich sytuacjach , natychmiastowo wymyśla kolejne kłamstwo , by przesłonić to poprzednie wypowiedziane . Gdy i to, nie odnosi zamierzonego skutku , potrafi płakać, by wywołać wzruszenie lub krzyczeć, by wywołać lęk.

Mitoman , by nie zostać zdemaskowanym , absolutnie NIE UNIKA kontaktu wzrokowego a wręcz przeciwnie , przez cały czas trwania rozmowy, prawie nigdy nie odwraca spojrzenia. Osoba normalnie prowadząca dialog , jest zawsze naturalna i obserwuje nie tylko towarzysza rozmów lecz także otoczenie. Patologiczny kłamca, uparcie patrzy w oczy a jego źrenice, wyraźnie się powiększają, natomiast powieki, mrugają w spowolnionym tempie.

Każda osoba, podczas wypowiadania  kłamstwa, nierzadko dostaje tików nerwowych lub wykazuje innego rodzaju oznaki stresu, mitoman natomiast jest bardzo opanowany i znajdując się we własnym „środowisku naturalnym”, nie odczuwa żadnych wyrzutów.

Generalnie, patologiczny kłamca należy do osób spokojnych i towarzyskich .

Doskonały obserwator, być może zdoła wychwycić zmieniony ton głosu, który może podnosić się lub też opadać . Mitoman, może lizać swoje wargi lub podczas rozmowy często pić wodę . Stres, wynikający z opowiadania nieprawdziwych historii, podnosi poziom adrenaliny i zaciska struny głosowe. Właśnie picie , pomaga w takiej niekomfortowej dla organizmu sytuacji.

Uśmiech, też może być wyznacznikiem kłamstwa. Gdy osoba uśmiecha się w sposób szczery i naturalny , automatycznie „uśmiecha” się cała twarz, gdyż działają wszystkie mięśnie a w szczególny sposób „śmieją się” oczy. Mitoman, uśmiecha się tylko ustami , których kąciki często pozostają w bezruchu .

Nierzadko mitoman jest uzależniony od substancji psychotropowych , gier hazardowych , niszczących zachowań bądź zaburzeń jedzenia.

Bardzo często żyje on  w odcięciu od rzeczywistości i zaczyna wierzyć w nagminnie wypowiadane kłamstwa . Uwydatnia własną ważność i ciężko jest mu przez to utrzymać długotrwałe związki . Dochodzi do tego brak empatii i odłączenie od rodziny i przyjaciół .

„Niesamowite, jak kłamstwo potrafii się rozrastać. Najpierw jest małe i wydaje się łatwe do ukrycia, a potem ktoś przypiera cię do muru i musisz ratować się następnym łgarstwem.”

– John Grisham

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *