Jak odróżnić psychopatę od socjopaty?

Zarówno psychopatia jak i socjopatia należą do aspołecznych zaburzeń osobowości .

Po publikacji artykułów na ten temat , otrzymałam wiele wiadomości z zapytaniem: jak zrozumieć , czy mamy do czynienia z psychopatą czy socjopatą?

W tym wpisie, postaram się w sposób prosty i syntetyczny, opisać te właśnie różnice .

Pierwsza rada : obserwacja! Tylko na takiej podstawie, będziesz mogła wychwycić różnice .

Socjopata .

– Po pierwsze, spróbuj dowiedzieć się czy „ten ktoś ” doświadczył przemocy jako dziecko . Psychopatia, ma swoje podłoże w genetyce lecz socjopatia, rozwija się generalnie w środowisku rodzinnym . Dziecko, dorastające w klimacie represji w dorosłym wieku, wykazuje oznaki zaburzeń aspołecznych . Wszystkie psychologiczne urazy z dzieciństwa i związana z nimi reakcja obronna, odbijają się na jego psychice . Winiąc innych za swoje złe życie, stwarza piekło każdemu , kto stanie na jego drodze .

– Obserwuj, czy jego zachowania charakteryzują się agresją . Psychopata , odznacza się większa adaptacją społeczną i jest bardziej towarzyski i uroczy . Socjopata jest o wiele bardziej agresywny, choleryczny i wybuchowy .

– Zwróć uwagę na błahe zachowania i zupełny brak zdolności oceny sytuacji (oraz nie zdawanie sobie sprawy z konsekwencji) . W odróżnieniu od psychopaty , socjopata nie układa schematów, jest spontaniczny i decyduje w danej chwili . Nie potrafi przewidzieć efektów swojego zachowania . Ma wielkie trudności z utrzymaniem miejsca pracy . Żyje na marginesie społeczeństwa a nie rzadko w izolacji . Nie odznacza się dobrym wykształceniem, ani też wysokim poziomem kultury . Cechuje go zmienność nastrojów . Ze stoickiego spokoju w jednej sekundzie przechodzi w stan agresji .

Socjopata jest w stanie odczuć poczucie winy – lecz tylko w stosunku do bardzo bliskich osób i tylko na chwilę. Poszukuje rodziny i swoiście egoistycznego spełnienia w tym sektorze, lecz pomimo wszystko, rani i źle traktuje wszystkie bliskie mu osoby .

Jego zachowania są spontaniczne i nie przemyślane , co stanowi przeciwieństwo psychopaty .

Psychopata.

– Tak jak w wyżej opisanym przypadku , bacznie obserwuj zachowanie oraz spróbuj poznać jego życie rodzinne . Psychopatia jest zaburzeniem, mającym swe podłoże w genetyce . Jeśli u krewnych, zdiagnozowano taką dewiację, to prawie na pewno, pojawi się ona także u niego.

– U każdego psychopaty, można zaobserwować tendencje do manipulowania otoczeniem . Zazwyczaj, są to jednostki fascynujące i intrygujące. Widząc ich, można odnieść wrażenie, iż są zupełnie normalni. Pamiętaj, że wykorzystują innych ludzi, by móc osiągnąć własne cele . Podczas pytań (szczególnie tych dla nich trudnych ) nie odpowiadają w sposób bezpośredni . O swoje niepowodzenia, zawsze oskarżają innych i nigdy, nie biorą za nic odpowiedzialności . Wszystkie historie dotyczące ich życia , są z reguły wymyślone .

– Charakteryzuje ich totalny brak empatii . Nigdy nie okazują uczuć i nie potrafią związać się z kimś na stałe . Generalnie, są ludźmi wykształconymi i pracują na wysokich stanowiskach .

– Każdy ruch, bardzo dokładnie planują . Wielką uwagę, przykładają do detali . Gdy dokonują przestępstw , są one doskonale zorganizowane i przemyślane . Reagują , niesamowitym spokojem i chłodem .

_____________ _____________ _____________

Poniżej, umieszczam główne cechy, którymi charakteryzują się osoby z aspołecznymi zaburzeniami osobowości . Jeśli w twoim partnerze, występują co najmniej trzy , będzie lepiej, gdy zasięgniesz porady specjalisty (psychiatry, psychologa bądź terapeuty).

Osoba z aspołecznym zaburzeniem osobowości :

– łamie prawo

– nagminnie kłamie i oszukuje

– jest agresywna i wybuchowa

– nie dba o bezpieczeństwo innych

– nie ma w sobie odpowiedzialności

– nie posiada zdolności do zarządzania pieniędzmi oraz pracą

– zero empatii

– cechuje ją brak wyrzutów sumienia i żalu .

Pamiętaj, że socjopaty i psycjopaty nie można zmienić . O pomoc, zawsze poproś osoby kompetntne .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

4 thoughts on “Jak odróżnić psychopatę od socjopaty?

  1. Znalazłam ten wpis przypadkiem. Mogę podziękować, uświadomiło mi to wiele kwestii, które starałam się zrozumieć miesiącami!:) Miałam do czynienia z psychopatką i socjopatą- nie wiem co gorsze. Wiem już, że tacy ludzie nie zmieniają się nigdy.

    1. Natalio witam cię bardzo serdecznie na blogu ! Bardzo się cieszę , że do nas trafiłaś! Super , że pomogliśmy ci zrozumieć niektóre kwestie . Niestety każda zaburzona jednostka , jest niebezpieczna dla psychiki osób, które z nią przebywają . Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze odejście … niestety ❣️

  2. Ja z kolei często czytam te wszystkie rzeczy bo boje się, że jestem psychopatą / socjopatą. Nie lubiłem rodziny. Jestem raczej nieśmiały. Jestem pogubiony ;x

    1. Witam cię serdecznie . Przeczytałam twój komentarz i chce cię pocieszyć. Socjopata czy psychopata nigdy nie przyzna się iż jest zaburzony i tego po prostu nie zauważa. Dlatego też nie możesz nim być 🙂 . Fakt, że ktoś nie lubi rodziny nie świadczy o zaburzeniu. Jeśli chcesz i masz taką potrzebę pisz śmiało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *