Ile włosów ma człowiek ?

Włosy, stanowią bardzo ważną cześć naszej osobowości . Od zawsze, utożsamiane są z męskością u panów oraz z sensualnością u kobiet.

We Francji , piękne i długie włosy były przywilejem króla i szlachty. W Chinach, obcinanie włosów związane było z dyshonorem a w starożytnym Rzymie , wojownicy nosili krótkie brody i włosy, by nie zostać pojętym przez wroga.

Z punktu widzenia naszego organizmu, włosy chronią głowę przed zimną oraz wysoką temperaturą, stanowiąc przy tym doskonałą izolację termiczną. Chronią nas także przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Ilość mieszków włosowych na naszej głowie jest uwarunkowana genetycznie; natomiast ilość samych włosów, jest już bezpośrednio uzależniona od ich koloru.

Osoby z blond włosami, mogą cieszyć się ich dużą ilością około 150.000 . Osoby z włosami kasztanowymi, posiadają ich 110.000, czarnymi 100.000 a rudymi 90.000.

Zagęszczenie włosów na naszej głowie, nie jest równomierne. Różni się w zależności od obszaru skóry. Średnie zagęszczenie, to 150 x cm kwadratowy (w niektórych przypadkach nawet 250).

Wypadanie włosów (temat drażliwy ) jest naturalnym procesem fizjologicznym . Codziennie, wypada ich od 40-120 a w okresie wiosennym i jesiennym wypada ich najwięcej .

Osoby o bardzo cienkich włosach , posiadają najwięcej mieszków włosowych , lecz też tracą ich najwięcej w ciągu każdego dnia.

Kolor włosów, uzależniony jest od melaniny (z greckiego melas – brązowy, ciemny). Składa się na nią grupa pigmentów , występujących także w skórze właściwej, naskórku i tęczówkach oczu. Za produkcje melaniny, odpowiedzialny jest enzym tyrozyna, pobudzający ją do pracy pod wpływem promieniowania UV.

Melanina , dzieli się na trzy grupy:

eumelanine – odcień czarno-brązowy ( największa ilość w naszym organizmie)

feumelanine – odcień żółto-czerwony

neuromelanine – neutralny pigment (występujący w obrębie układu nerwowego )

Włosy siwe, są jej natomiast całkowicie pozbawione, gdyż w organizmie nie dochodzi już do enzymatycznej wymiany między tyrozyną i melanocytami .

Bardzo często, nowo narodzone dzieci, dziedziczą kolor włosów po dalekich krewnych .

Na kolor melaniny w naszym organizmie wpływają :

– genetyka

– okres dojrzewania

– stres

– niedobór/ nadmiar melaniny

– ciężkie przeżycia

– niektóre leki

Albinosi, cierpią na jej zupełny brak w organizmie, natomiast w przypadku melanizmu, notujemy jej wyraźny nadmiar.

Gęstość i porost włosów, uzależnione są od wieku , płci , genetyki oraz zdrowia.

Generalnie, każdy nasz włos rośnie ok 1-1,5 cm w ciągu miesiąca – co w przeciągu roku daje nam wynik 15 km!

Ciekawostka: ilość wszystkich włosów na naszej głowie wraz z całkowitym owłosieniem ciała , dają piękna cyfrę 20 milionów !

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest: https://www.pinterest.it/pin/657807089340957892/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *