
Hemofobia z greckiego Haima „krew” i Phobos „strach” jest panicznym lękiem przed krwią a właściwie przed jej widokiem .
Może dotyczyć widoku własnych skaleczeń i związanego z nimi krwawienia , bądź też widoku krwi drugiej osoby. Często, do wywołania objawów , wystarczy „krwawa scena” filmowa a nawet tylko „zwyczajna krwawa myśl”.
Fobia ta, dotyczy aż 30% populacji.
Osoba nią dotknięta , panicznie boi się skaleczeń i unika wszelkiego rodzaju zaostrzonych i tnących przedmiotów . Odczuwa paniczny strach przed wizytą w szpitalu i laboratorium analiz. Niepokój przed lękiem jest czasami tak silny, iż jednostka , stara się unikać każdego , związanego z nim „bodźca fobicznego”.
Symptomy hemofilii w zależności od nasilenia „ataku”, podzielone są na dwie fazy.
Do pierwszej należą :
– kołatanie serca,
– przyspieszony rytm serca,
– podniesienie ciśnienia tętniczego.
Do fazy drugiej – podczas której, osoba wystawiona na wiele dłuższy kontakt z widokiem krwi odczuwa:
– mdłości,
– nagłe zblednięcie,
– nadmierna potliwość,
– omdlenie.
W przypadku omdlenia, należy jak najszybciej położyć osobę na płaskiej powierzchni i unieść do góry jej nogi . W przypadku zawrotów głowy i ograniczonej powierzchni , można usadzić osobę na krześle, opuścić jej głowę i umieścić ją między kolanami.
Przyczyny hemofobii, do tej pory pozostają nie znane. Przypuszcza się, iż są one w jakiejś części uzależnione genetycznie . Mogą też być spowodowane czynnikami psychologicznymi oraz urazami z dzieciństwa.
Częściej, zapadają na nią osoby podatne na lęki , wrażliwe psychicznie oraz hipochondrycy.
W wielu przypadkach, hemofobia osiąga poziom patologiczny i staje się czynnikiem , bardzo ograniczającym życie.
W celu wyleczenia osób dotkniętych hemofobią, stosuje się terapię poznawczo- behawioralną, podczas której, oswaja się „pacjenta” z widokiem krwi.
Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)