Erytrofobia, czyli lęk przez czerwienieniem się.

Etryrofobia (z greckiego ERITHROS czerwony i FOBIA strach) jest po prostu niekontrolowanym lękiem przed czerwienieniem się . Zaburzenie to, należy do tak zwanych fobii społecznych .

Erytrofobia jest „niezdrową” reakcją emocjonalną na skutek nagłego zawstydzenia, zmieszania , bólu , złości .

W takich przypadkach w organizmie dochodzi do nagłego podniesienia poziomu adrenaliny, która automatycznie rozszerza naczynia krwionośne w celu poprawienia przepływu krwi . Przyspiesza się oddech oraz wzrasta ilość uderzeń serca .

Naukowcy twierdzą , iż reakcja ta, zachodzi na skutek wrodzonego instynktu (alert) drzemiącego w człowieku od początku ludzkości . Pomagał on pierwotnym w ucieczce na widok wroga . Był to tak zwany mechanizm : „atakuj lub uciekaj”.

W dzisiejszych czasach , erytrofobia jest odbierana jako „przeszkoda”.

Generalnie, pojawia się ona u osób z dużym ładunkiem emocji wewnętrznych oraz u osób wrażliwych i nieśmiałych . Często, erytrofobia towarzyszy także zaburzeniom obsesyjno – kompulsywnym .

Przeważnie, rumieniec występuje na policzkach , innych partiach twarzy oraz szyi .

Fobia ta jest kontrolowana przez tzw. „sympatyczny” system nerwowy, na który nie mamy żadnego wpływu . Jest to cześć naszego autonomicznego systemu nerwowego, odpowiadającego za nasze reakcje w sytuacjach zagrożenia .

Atakowi erytrofobii towarzyszą:

– ataki paniki,

– nadmierna potliwość,

– nudności,

– nerwowość,

– suchość w gardle,

– płacz,

– dreszcze,

– wrażenie „pustej głowy,”

– omdlenie.

Osoba z taką fobią, obawia się zaludnionych miejsc (kocha izolacje) , stara się zakrywać twarz chustką czy wysokim kołnierzem . Nierzadko, używa kremów przyciemniających , bądź korzysta z solarium . Zakłada duże okulary słoneczne, by w ten sposób unikać kontaktu wzrokowego .

Do erytrofobii , przyczyniają się negatywne i szokujące doświadczenia z przeszłości .

Fobia ta , napawa wielką niepewnością i dużym ładunkiem negatywnych myśli . Osoba nią dotknięta , niesamowicie obawia się krytyki i wydrwienia .

W leczeniu erytrofobii pomaga psycholog lub psychiatra . Generalnie, stosuje się terapie poznawczo – zachowawczą (behawioralną). Czasami , lekarz może przepisać antydepresanty , betablokery lub bezodiazepamy.

W ciężkich przypadkach , wykonuje się chirurgiczny zabieg simpatectomii (z j. włoskiego) nerwu klatki piersiowej (endoskopia ). Niestety, zabieg leczy tylko ze skutków lecz nie usuwa przyczyn .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

2 thoughts on “Erytrofobia, czyli lęk przez czerwienieniem się.

 1. WITAM WSZYSTKICH!!!
  PRZYCHODZE Z BARDZO DOBRA NOWINA!!!! POKONALEM TO GOWNO KTORE MIALEM 16 LAT. JUZ WAM MOWIE JAK. JESTEM PEWNY ZE WAM TEZ SIE UDA SKORO U MNIE ZADZIALALO!!!!! A WIEC SLUCHAJCIE….
  KILKANASCIE LAT SZUKANIA I PROBOWANIA ROZNYCH METOD I NIC I JAKIES POL ROKU TEMU NATRAFILEM NA TEMAT LECZNICZYCH GLODOWEK.
  PRZECZYTALEM W INTERNECIE ZE CHLOPAK WYLECZYL SIE Z FOBII SPOLECZNEJ 30 DNIOWA GLODOWKA ZAMIESZCZAM LINKhttps://phobiasocialis.pl/wyleczenie-z-fobii-tak-wyleczenie–13740w.html
  PO PRZECZYTANIU TEGO NABRALEM NADZIEJI, KUPILEM KSIAZKE MALACHOWA POD TYTULEM LECZNICZA GLODOWKA I BYLEM TAK ZDESPEROWANY ZE Z DNIA NA DZIEN BEZ ZADNYCH PRZYGOTOWAN ZROBILEM 30 DNI NA SAMEJ WODZIE. PO OK 5 DNIACH CZERWIENIENIE BARDZO OSLABLO A PO OK 10 TYLKO CZULEM MROWIENIE NA TWARZY BEZ CZERWIENIENIA. COS PIEKNEGO !!! SZCZERZE MOWIAC NIE WIEDZIALEM CZY PRZEZYJE RODZINA SIE O MNIE MARTWILA ALE NIE RAZ POWTARZALEM ZE ODDAL BYM CALE ZYCIE ZA JEDEN ROK NORMALNEGO ZYCIA BEZ LEKU PRZED TYM GOWNEM. PO OK 12 DNIACH ZACZALEM SMIGAC PO SKLEPACH NIE CZERWIENIAC SIE!!!!! BAJKA !!!! OCZYWISCIE KONIECZNIE MUSICIE PRZECZYTAC KSIAZKE ZEBY WIEDZIEC JAK Z TAKIEJ DLUGIEJ GLODOWKI WYJSC!!!N JA SLUZE POMOCA !!! PODAJE SWOJEGO MAILA leczniczaglodowka1@onet.pl NA MOJA LOGIKE TO ZADZIALA NA KAZDEGO GDYZ GLODOWKA RESETUJE CALY ORGANIZM WIEC SKORO PRZYCZYNA CZERWIENIENIA BYL PRZECIAZONY UKLAD SYMPATYCZNY TO PODCZAS GLODOWKI WRACA ON DO NORMY. JA JESTEM JUZ POL ROKU PO GLODOWCE I CZERWIENIENIE NIE WROCILO. DOSTALEM DRUGIE ZYCIE. SPECJALNIE CHCIALEM ODCZEKAC JAKIS CZAS ZANIM PODZIELE SIE Z KIMS TA INFORMACJA AZEBY MIEC PEWNOSC ZE TO GOWNO NIE WROCI. POCZYTAJCIE O GLODOWKACH LECZNICHYCH.I JAK MACIE JAKIES PYTANIA TO PISZCZIE CHETNIE ODPOWIEM ZEBY POMOC BO WIEM JAK Z TYM GOWNEM JEST ZLE
  POZDRAWIAM PAWEL

  1. Witam cię bardzo serdecznie !!! Przeczytałam twój komentarz i muszę przyznać , że miałeś wielkie samozaparcie ! Nigdy nie przypuscilabym , że Głodówka jest w stanie zresetować organizm . To dla mnie absolutna nowość , chociaż muszę przyznać , iż istnieją narody , które ją regularnie stosują . Jak ty wytrwałeś miesiąc bez jedzenia to nie wiem . Potrzeba ogromnej siły wewnętrznej . Cieszę się , że pozbyłeś się tego uporczywego kłopotu ! Nareszcie , możesz w pełni cieszyć się życiem oraz możesz też wspierać innych swoimi radami .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *