Dubaj Emiraty Arabskie. Kolejna podróż i troszkę informacji.

Kolejna wyprawa i kolejny przystanek . Tym razem Emiraty Arabskie i Dubaj. Miasto przyszłości , luksusu, przepychu i technologii.

Dubaj do 1900 roku był małą osadą w której dominowała hodowla pereł oraz połów ryb .

W 1894 roku szejk Maktoum bin Hasher al Maktoum wprowadził  całkowicie nową politykę w której ustanowił  zero podatków dla obcokrajowców. Dubaj, właśnie w tym okresie rozpoczął  interesy z Anglią oraz Indiami .

W 1966 w Dubaju doszło  do odkrycia złóż ropy naftowej . Dodatkowo na szeroką skalę rozwinął  się handel złotem , kamieniami szlachetnymi , rybami , tkaninami .

W 1990 roku syn szejka Rashida bin Saeeda al Maktoum oparł  swoje rządy na polityce w całości poświęconej rodzinom , handlowi i turystyce . Rozpoczął  budowę mnóstwa  hoteli , parków , pól golfowych . Firmy z całego świata zaczęły  inwestować w Dubaju.

*W Dubaju pełno jest miejskich parków  przesyconych zielenią w których całe rodziny spędzają wolne chwile . Są tam miejsca dostosowane do barbecue, miejsca do zabawy dla dzieci , ścieżki spacerowe itd. W Dubaju, rodzina ma bardzo wielkie znaczenie . Prawie wszystkie tego typu atrakcje są ogólnodostępne oraz darmowe.

Dubaj, posiada największe lotnisko na Środkowym Wschodzie oraz dwa porty morskie Rashid i Jebel Ali.

Miasto, podzielone jest na dwie części i to w jak najbardziej naturalny sposób, bo poprzez rzekę Creek, po której zresztą możecie sobie popływać małymi łódeczkami (* wykupując bilet na bus Hop on – Hop off , wstęp na trwający półtorej godziny rejs otrzymacie gratis).

W starej części Dubaju Deira, królują Souk -typowe arabskie bazary przepełnione pachnącymi przyprawami , kadzidłami, cudownymi tkaninami , biżuterią a także złotem i perfumami. Proponuje spróbować falafel czyli pulpecików  z ciecierzycy, pity  ,hummusu ,  koshary, al harees gulaszu z jagnięcia, molokheia zupy z ziół; ogólnie w kuchni arabskiej przeważają warzywa, cebula, pietruszka , kminek, czosnek , ryż, ryby.

W nowej części Bur Dubai, króluje przepych , nowoczesność , technika i luksus .

Jest tam też turystyczna dzielnica Jumeraih; wciąż rozwijająca się Satwa; oraz dzielnice Umm Suqueim, gdzie znajdziemy najbardziej luksusowe hotele wraz z Burj – Al – Arab 321 mt  (7 gwiazdkowy hotel w formie żagla). Cały luksus skupia się właśnie tutaj!

Dubaj, aktualnie liczy około 2 milionów  mieszkańców. Najwięcej pracujących tu osób pochodzi z Egiptu, Palestyny, Iranu, Pakistanu, Indii, Filipin i wzrasta każdego roku o 6%.

W 1971 roku powstały   Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj + Abu Dhabi) do których dołączyły  w późniejszym czasie Ajman , Fujaira, Sharja, Umm al-Qaywayni a na samym końcu Ras Al Khaimah.

Dubaj leży w Zatoce Perskiej i jest otoczony 4.000 km pustyni. Na takim właśnie terenie powstało jedno z najbardziej nowoczesnych miast na świecie wraz ze sztucznym archipelagiem The World i jego 300 wyspami.

Najsłynniejsza sztuczna wyspa to  kompleks Palm Islands (w formie palmy!), składający się z  Palm Jumeirah, Jebel Ali, Palma Deira. Znajdziecie tam luksusowy resort The Palm , Aquaventure Waterpark, The Lost Chambers Aquarium.

Pamietajcie, by zobaczyć 150 metrowa  Dubai Frame położona w Zabeel Park. Nawet z daleka wygląda ona imponująco!

Dubaj słynie z palm daktylowych , eukaliptusów , neem, hien, lisów pustynnych , żółwi , korali, delfinów, wielorybów , rekinów.

Króluje tam szacunek do religii, do „równych szans – pari opportunità” oraz do green energy. Obok luksusu i zamiłowania do estetyki, miasto cechują gościnność i serdeczność.  Wielki nacisk, stawia się na szkolnictwo i uniwersytety a dzieci, rozpoczynają naukę już w 4 roku życia. Ponoć Dubaj może pochwalić się najlepszymi lekarzami i specjalistami  na świecie ! Przylatują tam najbogatsi ludzie, by skorzystać z usług licznych klinik chirurgii plastycznej oraz klinik dentystycznych i kardiologicznych .

W 2000 roku w Dubaju założyły swoje siedziby takie firmy jak Microsoft, Ibm, Google , Intel, Samsung.

Bardzo dobrze rozbudowany jest system autostrad , metra, autobusów ,taxi oraz stateczków, przewożących pasażerów z jednej części miasta na drugą.

W samym centrum Dubaju, musicie zobaczyć słynny World Trade Center oraz wieżę Burj Khalifa 828 metrów .

Nie możecie przegapić jednego z największych na świecie centrów handlowych  – słynny Dubai Mall (1200 sklepów) z niesamowitym i ogromnym Dubai Aquarium akwarium , Dubai Ice Rink, Fashion Avenue oraz z muzycznymi fontannami – najlepiej obserwować je z Waterfront Promende.

W Mall of Emirates (Mall of The World 500 sklepów) będziecie  mogli podziwiać Ski Dubaj – największy na świecie sztuczny stok narciarski dla 1500 narciarzy !

Ja, do Dubaju przyleciałam liniami lotniczymi Emirates z lotniska Fiumicino w Rzymie (największym Airbusem świata A 380 wyposażonym w darmowy system  Ice). Samoloty z Europy przylatują na Terminal 3 skąd do centrum odjeżdżają autobusy i  taksówki (koszt 25 AED).

Dubaj, najlepiej zwiedzić wykupując bilet na bus Hop on- Hop off  . Trzy linie ,  obwiozą was po całym mieście zarówno w dzień jak i w nocy . Koszt biletu jednodniowego to ok 64 euro (bardziej opłacalny jest bilet dwudniowy).

Dubaj jest miastem w którym króluje islam . Uważajcie, by nie okazywać sobie uczuć w miejscach publicznych, gdyż może to zostać ukarane grzywną. Pamiętajcie, że obowiązuje  tam całkowity zakaz spożywania alkoholu (oprócz wyznaczonych miejsc w hotelach ) oraz całkowity zakaz zażywania substancji odurzających . Jeżeli przyjmujecie leki , które nie są dopuszczalne na terenie Dubaju, pamiętajcie, by wystąpić o pozwolenie na ich wwóz do kraju. W miejscach publicznych, zachowujcie się przyzwoicie oraz nie odkrywajcie nadmiernie ciała (kobiety, powinny zakryć biust oraz nogi a mężczyźni, nie powinni zakładać t-shirt’ów na ramiączkach oraz zbyt krótkich szortów). W meczetach, obowiązuje specjalny dress code. Kobiety, powinny mieć zakryte całe ciało oraz założone nakrycie głowy – najlepiej wielką chustę, która zakryje włosy i ramiona. Mężczyźni, nie powinni zakładać krótkich spodenek oraz nosić wyciętych koszulek odsłaniających ramiona . Obuwie, należy zdjąć i zostawić w specjalnych półkach, które znajdują  się przed wejściem do meczetu .  Bikini jest dopuszczalne na plażach i basenach .

Dubaj jest jednym z najbardziej strzeżonych miast na świecie . Możecie być spokojni o wasze bezpieczeństwo . W zatłoczonych miejscach a szczególnie na Souk w Deira uważajcie jednak na portfele .

Ja jestem zachwycona tym miastem a w szczególności kontrastem pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Mieszkańcy , są na prawdę super uprzejmi i zawsze służą pomocą . Widoki , są niesamowite a luksus i przepych nie mają sobie równych .

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *