Dlaczego nie chcę mieć dzieci – co na to psychologia.

Kobiety, które nie chcą mieć dzieci, bardzo często narażone są na krytykę. Otoczenie zastanawia się, czy powodem takiej decyzji może być samotność, nieodpowiedni partner, czy też nietrwałe związki. Ludzie snują przypuszczenia, czy chcą one uniknąć obowiązków, czy też są zbyt samolubne i po prostu chcą pozostać wolne i niezależne.

Spróbujmy zrozumieć, dlaczego nie wszystkie kobiety śnią o macierzyństwie.

Różne są ku temu powody.

Często, na taką decyzje ma wpływ samo pochodzenie kobiet i ich stosunki z matkami: ich nadopiekuńczość a nawet „nachalność”. Zdarza się, że córki czują się stłamszone i oceniają matki jako „zbyt obecne” , krytyczne lub osądzające. Takie matki, oczekują od córek ciągłej doskonałości i obarczają je silnym poczuciem obowiązku .

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie: co stanie się jeśli „bycie mamą”, okaże się dla mnie zbyt ciężkie?

Umysł kobiety, projektuje w tym przypadku dwa rodzaje obaw:

a) „zawód” matki może okazać się zbyt ciężki i nieodwracalny (nie ma od niego powrotu);

b) lepiej pozostać wieczną córką i tym samym zachować młodość na dłuższy okres czasu.

Za decyzją o „nie-macierzyństwie”, przemawiają również inne powody. Wydaje się, że są one związane z nieuchronną transformacją ciała, które mogłoby gościć płód.

Młode kobiety, często obawiają się, że po porodzie, figura nie będzie już taka sama jak dawniej. Myślą tak, zwłaszcza te osoby, które na wszelkie sposoby dążą do perfekcji estetycznej. Hormony mogą sprawić, iż kobieta nabierze ciała a powrót do idealnej formy, może okazać się bardzo trudny.

Wiele kobiet przeraża fakt ewentualnych chorób, mogących pojawić się zarówno u neo rodziców jak i u płodu czy u noworodka. U wielu młodych dziewczyn, możemy dostrzec tendencje hipochondrialne, nie wspominając o strachu przed depresją poporodową.

Zapamiętajmy, że decyzja o „nieposiadaniu dzieci” jest czymś absolutnie normalnym i że nie jest żadnym patologicznym zaburzeniem; jest po prostu wolnym wyborem.

Wśród kobiet nie posiadających dzieci dostrzegamy zarówno te, które świadomie i celowo decydują się by ich nie mieć, jak i te, które nie zostały matkami z powodów biologicznych, ekonomicznych, psychologicznych itp. (lecz bardzo ich pragnęły). Te pierwsze, literatura nazywa „bezdzietnymi” (childfree), ponieważ macierzyństwo, nie jest częścią ich życiowego planu.

W dzisiejszych czasach, coraz więcej kobiet nie decyduje się na założenie lub na powiększenie rodziny. Kobiety te, nie tylko nie czują w sobie „instynktu macierzyńskiego” ale w rzeczywistości doskonale spełniają się one w innych dziedzinach życia. Reprezentują one nowy model kobiecej tożsamości – kobiety oddanej karierze i poszukującej „innego rodzaju” kobiecości.

Artykuł napisany na podstawie: https://psicoadvisor.com/non-voglio-figli-la-spiegazione-psicologica-4087.html – https://www.neodemos.info/articoli/donne-senza-figli-in-italia/

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(*immagine utilizzata proviene da Pinterest : https://www.pinterest.it/pin/350295677278898446/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *