Czy rozsypana sól przynosi pecha?

Któż z nas nie zna przesądu, dotyczącego rozsypanej soli. Starsze osoby, do tej pory (a jesteśmy już przecież w 2018 roku) paraliżuje strach na jej widok. Dlaczego tak się dzieje i czy rozsypana sól, faktycznie przynosi pecha?

Sól w dawnych czasach, była bardzo cennym artykułem. Od soli, pochodzi włoska nazwa zapłaty: „salario„. To właśnie ona, była jedną z form płatności. Nią płacono przede wszystkim żołnierzom i nią po odniesieniu zwycięstwa, posypywano pola bitwy na znak tryumfu.

Do 1700 roku, sól była jedynym środkiem konserwującym wszystkie produkty spożywcze. Zastępowała też braki sodu i potasu. Z tego też powodu,  marnotrawienie soli, było nie do pomyślenia.

Podczas domowych uroczystości, na znak obfitości, każdy gospodarz kładł na środku stołu miseczkę, wypełnioną po brzegi solą.

Podobno,  właśnie z tej tradycji wywodzi się legenda związana z przesądem. Na jednym z przyjęć, niezdarny gość przewrócił miseczkę i rozsypał całą zawartą w niej sól.  Gospodarz w furii dopuścił się  morderstwa,  zabijając niefortunnego mężczyznę.

Rozsypana sól, przedstawiona została też przez Leonarda da Vinci w obrazie „Ostatnia wieczerza”. Sól ta, symbolizowała zdradę ze strony Judasza.

Od zarania wieków wierzono, że sól egzorcyzuje złe moce a także pomaga w gojeniu ran i w dezynfekcji.

Mówiono,  iż wysypana sól jest zwiastunem złego zdarzenia, które pochodzi od samego diabła. By szybko „odczynić” urok, należało natychmiastowo wyrzucić szczyptę soli (najlepiej trzykrotnie) przez lewe ramię (tam właśnie stoi diabeł). Jedynie takie działanie, było w stanie oślepić szatana i odwrócić nieszczęście.

Jak więc sami widzicie, rozsypanie soli, jak też inne przesądy, wiążą się raczej z legendami a nie z udowodnioną naukowo teorią.  Więc niech nie paraliżuje was strach w przypadku jej rozsypania!  😉

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest: https://www.pinterest.it/pin/1028298527394103839/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *