Cyrk

„Cyrk:  autoryzowane machiny dręczenia zwierząt”.

Od jakiegoś czasu,  zmieniło się globalne nastawienie w stosunku do naszych czworonożnych przyjaciół. Nasi pupile zajęli miejsca w środkach komunikacji,  hotelach i restauracjach. Stali się pełnymi członkami rodzin. Powstaje coraz więcej salonów piękności oraz sklepów z ubrankami,  zabawkami, akcesoriami oraz zdrową żywnością. Z jednej strony staliśmy się wrażliwsi i bardziej kochający a z drugiej, autoryzujemy przewoźne więzienia. Często zastanawiam się kogo obarczyć winą? Niestety, doszłam do tragicznego wniosku – że nas samych, czyli społeczeństwo/a. Gdyby nie było widzów,  chętnych do oglądania surrealistycznych spektakli, cyrki nie miałyby prawa bytu. Szybko zniknęłyby namioty a zwierzaki mogłyby spokojnie powrócić na łono natury. Dopóki jest oglądalność,  dopóty tragiczny spektakl będzie trwał, rozrywając serca obrońcom zwierząt.
Kilka dni temu, w drodze do pracy natknęłam się na grupę koni (każdy zaprzężony do kolaski) okładanych batem w celu wymuszenia szybszego biegu. Gwarantuję wam, że oczy tych koni były niesamowite. Smutek,  smutek, smutek i głębokie cierpienie…. Żal.  Wielki żal do ludzi. Dlaczego?  Z jakiego powodu?

Jak wielką miałam ochotę,  by zamienić role.  By do kolasek zaprząść woźnicę i by to rumak mógł dowolnie okładać go batem, po nagim, wychudzonym „grzbiecie”.

Cóż może być przyjemnego w oglądaniu tragicznego spektaklu? Jakie wzorce przekazujemy naszym dzieciom? Płacąc bilet za widowisko grozy, napędzamy machinę dramatu .

Na afiszach, nie powinny pojawiać się namioty i klauny, lecz pełne smutku oczy zwierząt, biorących udział w spektaklu.

Cyrk, to frajda dla wszystkich. Lecz powinien przedstawiać brawurę akrobatòw, magikòw, mimòw. Ludzie dla ludzi!

Pozwólmy zwierzętom zamieszkiwać ich naturalne środowiska.  Pozwólmy im rozmnażać się. Pozwólmy im cieszyć się życiem.  Kochajmy się wzajemnie i kochajmy psiaki,  koty i wszelkiego rodzaju pluszaki i futrzaki!

Cytat z książki „MedalionyZofii Nałkowskiej głosi:  „Ludzie ludziom zgotowali ten los„. W tym przypadku proponuję: „Ludzie, zwierzętom zgotowali ten los”.

P.S. Surfując w sieci, napotkałam setki artykułów i petycji związanych z uciśnieniem i wykorzystywaniem zwierząt w cyrkach. Protestują miliony ludzi na całym świecie! Zastanawia mnie fakt,  że nikt na te „krzyki” nie reaguje. Chcemy świata bez zwierząt w cyrkach! Dosyć już łez i cierpienia!

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest:https://www.pinterest.it/pin/673851163012272938/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *