„Cenowe refleksje” z pamiętnika Pana X

cost-1174934_960_720

Ten artykuł, to autentyczna refleksja pióra Pana X. Został tylko zapożyczony (za zgodą właściciela oczywiście) na cele badawcze tego bloga.
Czy zmowy cenowe, to wymysł ostatnich lat. Sprawdziłem to, jak to się mówi organoleptycznie. Od jakiegoś czasu, kupuję mleko zagęszczane do kawy. I co zaobserwowałem. We wszystkich marketach w mojej mieścinie, mleko to ma taką samą cenę. Mówiąc szczerze, wcale się nie zdziwiłem bo przypomniałem sobie wydarzenia z przed lat. W każdą środę w naszym mieście odbywał się wielki jarmark. (więcej na temat targu we wpisie „Blaszany ogórek czyli historia polskiego pekaesu „) We wtorek po południu, zjeżdżali na targowice pierwsi handlarze. Rozstawiali stragany i stoiska, ale kupić nic nie było można. Tłumaczyli, że nie znają ceny, albo nie są właścicielami towaru. Dopiero późnym wieczorem ( domyślam się jak dojeżdżali ważni, dziś mówimy mafiosi) jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki na wszystko znajdowały się ceny.  Wniosek zmowy cenowe to nic nowego.”
Ja natomiast mogę dodać,  że tutaj (Italia)  to jest dopiero chaos. Każdy orze jak może,  czyli każdy kombinuje jak koń pod górkę. Wystawianie cen, nie jest obowiązkowe i sprzedawca ustala je w oparciu o wygląd i sympatię klienta. Gdy wyglądasz jak przysłowiowy burak,  masz szansę na sconto (zniżkę) a jeśli do tego umiesz dobrze jęczeć i płakać,  obniżka będzie napewno solidna. Gdy natomiast,  podkusi cię jakiś zły duszek i wejdziesz do sklepu ubrany od stóp do głów w markowe ciuchy,  masz przechlapane jak kot na widok psa  burka. Cena gwałtownie wzrośnie i za ten sam towar, zakupiony przez poprzedniego klienta zapłacisz nawet raz więcej.  Trick polega na tym,  by nigdy nie wyciągać portfela i narzekać ile wlezie na biedę,  kryzys i ogólna nędzę. Mam już ten temat opatentowany na maxa i jestem prawie mistrzem w dziedzinie ( nikt nie pobije mojego kolegi Franco – urodzony handlowiec! Master w sektorze!).  Wniosek: przed wyjazdem do obcego kraju, zapoznajcie się z panującymi zwyczajami a nie wròcicie do ojczyzny z łatami na tyłku! I tak od zmòw cenowych Pana X,  do porad dla inteligentnego podróżnika! :)👌

price-tag-374404_960_720

(*immagini utilizzate provengono da Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *