Arachnofobia. Co to znaczy?

Arachnofobia, jest zaburzeniem psychicznym, objawiającym się niekontrolowanym strachem przed pająkami . Nazwa arachnofobia, wywodzi się z antycznego języka greckiego ARACNE pająk PHOBOS strach .

Arachnofobia, należy do jednej z najbardziej popularnych fobii , do kolejnych należą, strach przed myszami i wężami .

Arachnofobia, wykształca się już we wczesnym dzieciństwie w fazie gdy mózg, nie osiąga jeszcze pełnej formy.

Arachnofobia, może charakteryzować się rożnym nasileniem; od zwykłego obrzydzenia, aż po prawdziwy terror – nawet na widok zwykłej fotografii , pajęczyny (symbol narodzin życia, uwięzienia ludzkiego umysłu i strachu przed śmiercią ) lub też na samą myśl o obecności pająka w pomieszczeniu .

Fobia ta, dotyczy około 50% kobiet i 18% mężczyzn (badania opublikowane w Evolution and Human Behavior przez Davida Rakisona z Carnegie Mellon University w Pittsburghu). 3-7% to fobie o bardzo wysokim natężeniu.

Arachnofobia, towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i jest ona „przekazywana” w podświadomości, jako reakcja automatyczna (raport genowy).

Do najczęstszych objawów należą :

– potliwość,

– przyspieszony lub ciężki oddech,

– nudności,

– przyspieszony rytm serca,

– gęsia skórka,

– rozszerzone źrenice,

– ataki paniki,

– krzyk,

– wymioty,

– omdlenia,

– ucieczka.

Bardzo często arachnofobo, dosłownie odczuwa na sobie łapki pająka . Jego umysł, zawsze też projektuje pająka o wiele wiele większego niż jest on w rzeczywistości i o wiele mu bliższego (odległość).

Leczenie, obejmuje kilku stopniową terapię psychologiczną:

– dialog z terapeutą,

– wizualizacja zdjęć,

– wizualizacja pająka za szklaną szybą,

– maskotka w formie pająka,

– dotyk pająka.

Istnieje też terapia implozyjna (szokowa) : pacjent, zostaje natychmiastowo poddany kontaktowi z pająkami.

Autoterapia:

– obserwuj osoby dotykające pająki,

– staraj się coraz bardziej przybliżać do pająków,

– wypowiadaj na głos swoje lęki.

  • Dusza jest w naszym ciele, jak pająk w swej sieci. Nie może się on poruszyć, nie wprawiając w ruch daleko rozpiętych nitek pajęczyny, ale i na odwrót, nie sposób wprawić w ruch którejkolwiek z tych nici nie poruszając pająka.” (https://pl.m.wikiquote.org/wiki/Pająk)

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pinterest: https://www.pinterest.it/pin/717550153148985569/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *