Anhedonia

Anhedonia, to zaburzenie polegające na całkowitej utracie zdolności odczuwania przyjemności (w zasadzie wszelkich uczuć pozytywnych jak radość , zadowolenie, euforia). Brak zdolności, przejawia się na wielu płaszczyznach : emocjonalnej, duchowej , zmysłowej i cielesnej.

Generalnie, zjawisko to towarzyszy stanom depresyjnym , schizofrenii oraz zaburzeniom psychicznym.

Anhedonia, jest bardzo częstym skutkiem ubocznym w okresie przyjmowania leków antydepresyjnych. W takim też przypadku, jest tylko stanem przejściowym, który mija samoistnie.

Określenie anhedonia, zostało pierwszy raz użyte w 1896 roku przez francuskiego psychologa i filozofa Théodore- Armand Ribot. Nazwa, wywodzi się z języka greckiego i oznacza „AN-bez” „HEDONE-przyjemność” .

Aktualnie , zaburzenie to dotyka przede wszystkim osoby, które realizując własne ambicje , poświęcają mnóstwo czasu na rozwój kariery zawodowej. Tak zwany wyścig szczurów , często prowadzi do bezsenności i ciągłego przemęczenia. Właśnie to przewlekłe zmęczenie, silnie odbija się na sferze emocjonalnej . Osoba , zaczyna tracić radość życia i zadowolenie. Spada potrzeba kontaktów seksualnych i zostaje zaburzona równowaga „praca-wolny czas”.

Anhedonia, to swoiste błędne koło. Kariera , przepracowanie , brak snu, stres, zmęczenie, osowiałość, apatia, depresja i w końcu kompletna utrata zdolności odczuwania przyjemności.

W leczeniu anhedonii, stosuje się leki przeciwdepresyjne. Generalnie rzecz biorąc , terapia trwa około 6 miesięcy. W celu uniknięcia nawrotów choroby , środki farmakologiczne przyjmuje się przez dłuższy okres czasu, nawet do półtora roku. Dodatkowo, zaleca się terapię psychologiczną.

W celu osiągnięcia lepszych i szybszych rezultatów, osoby dotknięte anhedonią , powinny postarać się o zmianę stylu życia. Zadbać o spokój mentalny i o lepszy sen (conajmniej 7 godzinny). Skoncentrować uwagę na rzeczach radosnych , przyjaciołach, rodzinie.

Wszakże jesteśmy tym, co kryje się w naszym umyśle .

Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii. 

Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

(*immagine utilizzata proviene da pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *