Anhedonia.

Anhedonia, to zaburzenie polegające na całkowitej utracie zdolności odczuwania przyjemności (w zasadzie wszelkich uczuć pozytywnych jak radość , zadowolenie, euforia). Brak zdolności, przejawia się na wielu płaszczyznach: emocjonalnej, duchowej , zmysłowej i cielesnej.

Generalnie, zjawisko to towarzyszy stanom depresyjnym, schizofrenii oraz zaburzeniom psychicznym.

Anhedonia jest bardzo częstym skutkiem ubocznym w okresie przyjmowania leków antydepresyjnych. W takim też przypadku jest tylko stanem przejściowym, który mija samoistnie.

Określenie anhedonia, zostało pierwszy raz użyte w 1896 roku przez francuskiego psychologa i filozofa Théodore- Armand Ribot. Nazwa, wywodzi się z języka greckiego i oznacza „AN-bez” „HEDONE-przyjemność” .

Aktualnie, zaburzenie to dotyka przede wszystkim osoby, które realizując własne ambicje , poświęcają mnóstwo czasu na rozwój kariery zawodowej. Tak zwany wyścig szczurów, często prowadzi do bezsenności i ciągłego przemęczenia. Właśnie to przewlekłe zmęczenie, silnie odbija się na sferze emocjonalnej. Osoba , zaczyna tracić radość życia i zadowolenie. Spada potrzeba kontaktów seksualnych i zostaje zaburzona równowaga „praca-wolny czas”.

Anhedonia, to swoiste błędne koło. Kariera, przepracowanie, brak snu, stres, zmęczenie, osowiałość, apatia, depresja i w końcu kompletna utrata zdolności odczuwania przyjemności.

W leczeniu anhedonii stosuje się leki przeciwdepresyjne. Generalnie rzecz biorąc, terapia trwa około 6 miesięcy. W celu uniknięcia nawrotów choroby , środki farmakologiczne przyjmuje się przez dłuższy okres czasu, nawet do półtora roku. Dodatkowo, zaleca się terapię psychologiczną.

W celu osiągnięcia lepszych i szybszych rezultatów, osoby dotknięte anhedonią, powinny postarać się o zmianę stylu życia. Zadbać o spokój mentalny i o lepszy sen (conajmniej 7 godzinny). Skoncentrować uwagę na rzeczach radosnych, przyjaciołach, rodzinie.

Wszakże jesteśmy tym, co kryje się w naszym umyśle .

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *