Amalfi – Positano. Najpiękniejsze wybrzeże Włoch ! Costiera Amalfitana…..

Costiera Amalfitana … najpiękniejsze miejsce na świecie …. ❤️

Obejmuje trzy najpiękniejsze miejscowości nad morzem Tyreńskim : Sorrento , Amalfi , Positano … a pomiędzy nimi Praiano , Minori, Maiori , Cetara, Vietri sul Mare…

Istny raj na ziemi… z krystalicznie przezroczystą wodą o odcieniach turkusu i szmaragdu… Niesamowitej egzotycznej roślinności … cudownych widoków, oraz szeregu miasteczek, położonych na zboczach wzgórz.

W dzień, krajobraz skąpany jest w słońcu i błękicie nieba a nocą w milionach kolorowych świateł i gwiazd . Życie , nigdy się nie zatrzymuje . Plaże, przepełnione są po brzegi . Tysiące turystów, przybywa tu ze wszystkich stron świata … (mówimy przecież o miejscowościach VIP) .

Najcudowniejsze, są cytrynowe , pomarańczowe i oleandrowe ogrody, praktycznie „zawieszone” nad stromym brzegiem morza.

Jedzenie , to sama rozkosz. Restauracje i małe lokaliki, po prostu pękają w szwach . Polecam wam owoce morza oraz ryby: insalata di mare, frittura di calamari e scampi ,spiedini , orata al forno. Wszystko w towarzystwie lampki pysznego, białego włoskiego wina oraz Lemoncello , czyli wspaniałej regionalnej „nalewki”, zrobionej ze sławnych na całym świecie cytryn z Sorrento .

Nie możecie nie spróbować pizzy , bakłażanów w czekoladzie oraz lokalnych wypieków – ciasteczka i lody, to prawdziwe niebo w gębie!

Gwarantuje wam, że zakochajcie się w tym wybrzeżu ….

Gdzie nocować ?

Costiera Amalfitana, oferuje dziesiątki hoteli , b&b, prywatnych apartamentów . Ceny, szczególnie w sezonie są dość wysokie . Proponuję rzucić okiem na booking.com i na airbnb.com (tutaj, możecie wyszukać wszelkiego rodzaju prywatne zakwaterowania).

Jeśli chcecie troszkę zaoszczędzić, zdradzę wam pewien sekret. Miejscowość Castellammare di Stabia (która jak twierdzą Włosi jest bramą, otwierającą wjazd do Costiera Amalfitana) oferuje noclegi w bardzo przystępnych cenach. Niektóre struktury, posiadają cudowne tarasy z których rozpościera się niesamowity widok na zatokę i Wezuwiusza . Tutaj, możecie też wynająć skuter i spokojnie przemieszczać się po całym wybrzeżu. Nie polecam żadnych wycieczek autem, gdyż drogi są bardzo wąskie , okropnie zakorkowane i ciągną się serpentynami po wysokich wzgórzach (zakręty, to prawdziwy zawrót głowy) . Stracicie mnóstwo czasu , nerwów a parkingu raczej nie znajdziecie; zawsze przepełnione są bo brzegi oraz oczywiście płatne .

Plaże.

Wszystkie plaże na wybrzeżu są prywatne. W cenie wstępu, stabilimenti balneari oferują parasolki , leżaki , łóżka , prysznice , restauracje i rożnego rodzaju atrakcje. Są tak zatłoczone i oblegane, iż w celu znalezienia miejsca, należy wcześnie wstać i udać się w celu „zabukowania”.

Jak dotrzeć ?

Z polski, najprościej samolotem do Neapolu lub Rzymu .

• Opcja lotnisko Rzym Ciampino: bus shuttle lub Taxi do Roma Termini .

• Opcja lotnisko Rzym Fiumicino: Leonardo Express do Roma Termini.

Na Termini, należy przesiąść się do pociągu , który dowiezie was do Neapolu (Napoli Stazione Centrale).

* Jeśli wykupicie bilet na Eurostar Freccia Rossa, wówczas czas podróży wyniesie 1 godzinę a koszt, około 50 euro.

* Intercity Roma – Napoli, to już 2 godzinna podróż a koszt to około 20 euro.

* Najtaniej, lecz jednak najdłużej, podróżuje się pociągiem Regionale ; aż 4 godziny, lecz koszt, to tylko 10 euro. **

(**Poniżej opisze, jak dostać się z Neapolu do Amalfi i Positano).

Ze stacji autobusowej Roma Tiburtina, odjeżdża bezpośredni autobus „Marozzi„, który zatrzymuje się w Sorrento, Positano, Praiano , Conca dei Marmi , Amalfi – czas przejazdu to ok 5 godzin a koszt, to około 20 euro.

• Jeśli lecicie na lotnisko Capodichino w Neapolu , możecie Alibusem lub Taxi dostać się na Dworzec Główny – Stazione Centrale Napoli lub Busem Curreri bezpośrednio do Sorrento (80 min koszt około 10 euro).

* Z dworca głównego w Neapolu, taksówką lub pociągiem musicie dojechać do Varco Immacolatella i przesiąść się do autobusu linii SITA, który dowiezie was do Amalfi , Minori, Maiori, Cetara, Vietri sul Mare. (Koszt około 4 euro , czas podróży 2 godziny).

* Jeśli chcecie podróżować pociągiem , to z dworca centralnego, wsiądźcie w pociąg Regionale kierunek Salerno:

– znajdziecie tutaj liczne promy i wodoloty do Amalfi i Positano

– pociąg Regionale

– autobus SITA (około 70 min koszt 4 euro);

* Możecie też wsiąść do Circumvesuviana kierunek Sorrento – koszt 3,20 euro czas przejazdu 70 minut.

– Tutaj, możecie już złapać autobus SITA i spokojnie dojechać do Amalfi i Positano – czas przejazdu 60/90 minut koszt 3/5 euro.

– Wodolot do Positano, kosztuje natomiast 16 euro a czas przepływu to 30 min.

– Wodolot do Amalfi,!17 euro a czas przepływu to minut 50.

Co robić?

Zwiedzać, zwiedzać i jeszcze raz zwiedzać! Costiera roi się od cudownych zabytków, pięknych kościółków , tajemniczych uliczek. Pełno jest malowniczych sklepików i lokalnych butików.

Jeśli znudzi wam się ląd, spokojnie „pobuszujcie” po morzu. Ta opcja, oferuje rejsy po całym wybrzeżu … od miasteczka do miasteczka .. Nigdy nie zapomnicie, tych fantastycznych widoków !

Zwiedziłam tyle miejsc na świecie, lecz Costiera Amalfitana, jest moim number one. Przynajmniej raz w roku, staram się ją odwiedzać. Uwierzcie mi , że nie da się jej w żaden sposób opisać słowami …..

Raj na ziemi …..

Paradiso terrestre…

Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(* immagini utilizzate provengono da Pixabay)

1 thought on “Amalfi – Positano. Najpiękniejsze wybrzeże Włoch ! Costiera Amalfitana…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *