Agorafobia z greckiego Agora „plac”, zwana też „lękiem przed wyjściem z domu” , jest po prostu fobią, przed otwartymi przestrzeniami*.
Należy ona do grupy fobii nazywanych specyficznymi i dotyka 1,7% całej populacji (generalnie kobiety) a rozwija się między 18-35 rokiem życia.
Osoba dotknięta agorafobią, odczuwa paniczny i niekontrolowany strach przed miejscami i sytuacjami z których szybka ucieczka, lub nagłe udzielenie pomocy, wydają się niemożliwe.
*Błędnym jest stwierdzenie, iż agorafobia dotyczy tylko otwartych przestrzeni.
Obejmuje ona także:
– środki transportu
– centra handlowe
– miejsca szczególnie zatłoczone
– długie kolejki
– jazdę autostradą
– prowadzenie samochodu
Do objawów agorafobii należą :
* ataki paniki
* tachikardia
* przyspieszony oddech
* uderzenia gorąca
* nadmierna potliwość
* złe samopoczucie
* desperacja
* ból w piersiach
* asfiksja
* zawroty głowy
* ból żołądka
* omdlenie
Agorafobia, jest komplikacją panicznego strachu o bardzo intensywnym nasileniu.
Może rozwinąć się z powodu odrzucenia, odczucia słabej opieki psychicznej lub jakiegoś traumatycznego wydarzenia.
Generalnie rzecz biorąc, uważa się, iż leży ona w naszym podłożu genetycznym .
Agorafobia jest stanem przewlekłym a do spontanicznej remisji, może dojść tylko w 10% przypadków . Nie leczona , prowadzi do zaburzeń depresyjnych.
Leczenie agorafobii (długie i trudne) polega na poddaniu „pacjenta” terapii poznawczo- behawioralnej w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi oraz lekami , pełniącymi funkcje „inhibitoròw wychwytu zwrotnego serotoniny”.
1/3 osób dotkniętych agorafobią i poddanych terapii, ulega całkowitemu wyleczeniu; u pozostałej grupy, obserwuje się dużą poprawę.
W celu potrawy jakości życia , zaleca się odrzucenie alkoholu , napojów energetyzujących zawierających kofeinę , odstawienie narkotyków. Dużym plusem jest aktywnośc fizyczna i zdrowe odżywianie.
W przypadku nagłego ataku paniki , terapeuci zalecają skupić myśli na czymś bardzo przyjemnym , skontrolować oddech (powolne głębokie wdechy i wydechy ) i starać się zachować spokój .
„Umysł rozkazuje ciału i jest ono posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór „. Frank Herbert
Anita J. Valerio – facylitator w rodzinnych ustawieniach systemowych i psychogenealogii.
Ustawienia indywidualne i grupowe – kontakt: mail a.adesign@katamail.com
Me: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/
(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone w kategorii „Psycho-socjologia” mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).
(*immagine utilizzata proviene da Pixabay)