Agorafobia.

Agorafobia z greckiego Agora „plac”, zwana też „lękiem przed wyjściem z domu” , jest po prostu fobią, przed otwartymi przestrzeniami*.

Należy ona do grupy fobii nazywanych specyficznymi i dotyka 1,7% całej populacji (generalnie kobiety) a rozwija się między 18-35 rokiem życia.

Osoba dotknięta agorafobią, odczuwa paniczny i niekontrolowany strach przed miejscami i sytuacjami z których szybka ucieczka, lub nagłe udzielenie pomocy, wydają się niemożliwe.

*Błędnym jest stwierdzenie, iż agorafobia dotyczy tylko otwartych przestrzeni.

Obejmuje ona także:

– środki transportu,

– centra handlowe,

– miejsca szczególnie zatłoczone,

– długie kolejki,

– jazdę autostradą,

– prowadzenie samochodu.

Do objawów agorafobii należą :

* ataki paniki,

* tachikardia,

* przyspieszony oddech,

* uderzenia gorąca,

* nadmierna potliwość,

* złe samopoczucie,

* desperacja,

* ból w piersiach,

* asfiksja,

* zawroty głowy,

* ból żołądka,

* omdlenie.

Agorafobia, jest komplikacją panicznego strachu o bardzo intensywnym nasileniu.

Może rozwinąć się z powodu odrzucenia, odczucia słabej opieki psychicznej lub jakiegoś traumatycznego wydarzenia.

Generalnie rzecz biorąc, uważa się, iż leży ona w naszym podłożu genetycznym .

Agorafobia jest stanem przewlekłym a do spontanicznej remisji, może dojść tylko w 10% przypadków . Nie leczona , prowadzi do zaburzeń depresyjnych.

Leczenie agorafobii (długie i trudne) polega na poddaniu „pacjenta” terapii poznawczo- behawioralnej w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi oraz lekami , pełniącymi funkcje „inhibitoròw wychwytu zwrotnego serotoniny”.

1/3 osób dotkniętych agorafobią i poddanych terapii, ulega całkowitemu wyleczeniu; u pozostałej grupy, obserwuje się dużą poprawę.

W celu potrawy jakości życia , zaleca się odrzucenie alkoholu , napojów energetyzujących zawierających kofeinę , odstawienie narkotyków. Dużym plusem jest aktywnośc fizyczna i zdrowe odżywianie.

W przypadku nagłego ataku paniki , terapeuci zalecają skupić myśli na czymś bardzo przyjemnym , skontrolować oddech (powolne głębokie wdechy i wydechy ) i starać się zachować spokój .

„Umysł rozkazuje ciału i jest ono posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór „. Frank Herbert

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

(UWAGA: Wszystkie artykuły, zamieszczone na blogu mają charakter zwykłych definicji i oparte są na ogólnodostępnych wiadomościach zawartych w encyklopediach i materiałach naukowych. Wszystkie opisane informacje, nie stanowią porady medycznej i mogą być niedokładne . Treści, przedstawione są wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie zastępują w żaden sposób porady lekarskiej).

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

(*Zamieszczone zdjęcie pochodzi z Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *