Abu Dhabi Emiraty Arabskie. Dalszy ciąg podróży.

Po pobycie w Dubaju, statkiem Costa Mediteranea (Costa Cruises – luksusowe rejsy) popłynęłam zwiedzać kolejne miasto Zatoki Perskiej : Abu Dhabi .

Ciężko powiedzieć czy bardziej spodobał mi się Dubaj czy Abu Dhabi, ponieważ obydwa miasta są po prostu niesamowite!

Także w Abu Dhabi,  tradycja zderza się z luksusem, nowoczesnością  i technologią.

Możecie zwiedzić zabytkowe i pełne tajemnic dzielnice oraz nieziemskie drapacze chmur . Wszystko jest super zorganizowane i nikt nie jest w stanie się zgubić . Mieszkańcy tak jak w Dubaju , są niesamowicie uczynni i pełni uśmiechu .

Proponuje zwiedzanie znanym już czerwonym dwupiętrowym autobusem Hop on- Hop off. Także w Abu Dhabi znajdziecie trzy linie , które obwiozą was po całym terytorium. Będziecie mogli zwiedzić centrum ,  wybrzeże , cudowny Meczet* „Grand Mosque szejka Zayed” oraz Yas Island z torem wyścigowym Formuły 1 „Yas Marina Circuit” ,muzeum Ferrari „Ferrari World” i Yas Mall. Nie zabraknie przystanku przy wyspie Saadiyat Island i jej muzeum Louvre.

*Wejście do Meczetu jest super zorganizowane – wchodzi się do niego przez kryształowe „jajo” wzniesione przy wjeździe na plac (są tam dwa symetrycznie ustawione jednakowe „jaja”). Winda, zawiezie was do podziemi , gdzie zarejestrujecie się przy elektronicznych totemach (nie zgubcie biletu, który zostanie tam wydrukowany- będzie późnej kilkakrotnie sprawdzany). Przed stanowiskami z kontrolą (body scan  i rtg podręcznych torebek) znajdziecie specjalny pokój dla kobiet w którym założycie arabskie wdzianko z kapturem, zakrywające całe ciało oraz głowę , włosy i ramiona . Wstęp do Grand Mosque jest całkowicie darmowy. Zobaczycie , że zachwyci was ta niezwykła budowla z 80 kopułami , 1000 kolumnami mieszcząca jednorazowo 40.000 wiernych . Szczególnie zwraca uwagę błyszcząca biel marmurów oraz ogromne żyrandole z kryształami swarovskiego .

Polecam wizytę w Souq At Central Market położonym na Hamdan Street koło Twin Towers . Niesamowite butiki , przepych , czystość i nowoczesność . Główny przystanek Busa Hop on – Hop off znajduje się właśnie przy jednym z głównych wejść  – obok postoju taksówek .

Proponuje spróbować arabskich lodów oraz soku z granatów !

Zatrzymajcie się na plażach Croniche. Zobaczycie najspokojniejsze na świecie morze bez fal (z powodu sztucznej wyspy Lulu Island) z niesamowicie gorąca wodą (latem temp wody wynosi 35-40 stopni).

Pamiętajcie, by nie robić zdjęć nieznajomym osobom oraz nie dopuszczać się zachowań „miłosnych” (przytulanie, pocałunki) są one bowiem  zakazane.

Podczas Ramadanu nie zapomnijcie o całkowitym zakazie spożywania posiłków i picia napojów w miejscach publicznych (od świtu do zmierzchu).

Szczerze polecam wizytę w Emirates Palace Hotel! To tak zwany must see! Wybudowany przez szejka Zayed, noszący etykietkę 7 gwiazdek! Posiada 114 kopuł a najwyższa z nich mierzy 70 metrów. Główna struktura rozciąga się aż na 1 kilometr. Króluje tam niesamowity przepych i luksus . Hotel, otoczony jest 200 hektarowym ogrodem z fontannami . Wejście do głównych pomieszczeń jest bezpłatne – jak też odwiedziny w galerii handlowej . Obowiązuje tam jednak dress code a przy wejściu znajdziecie body scan.

W całych Emiratach Arabskich będziecie mogli swobodnie używać języka angielskiego.  Mówią nim nawet dzieci.

Gdy wieje wiatr, powietrze robi się przepełnione piaskiem i zupełnie nie widać horyzontu. To bardzo dziwne zjawisko, ponieważ wszystko staje się żółte. Całkowicie zanikają kolory…

Jeśli przylecieliście bezpośrednio do Abu Dhabi , koniecznie wybierzcie się do Dubaju (artykul:”Dubaj Emiraty Arabskie. Kolejna podróż i troszkę informacji„.) Podroż autobusem to 1,5-2 godziny a wycieczka jest warta świeczki! Bilet w obie strony kosztuje 25 dirham. Numer autobusu to E102 – odjeżdża co 20 minut. Pamiętajcie , że  miejsca z przodu są zarezerwowane dla kobiet!

W  Emirates istnieje całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz zażywania substancji odurzających . Jeśli przyjmujecie leki, które w Abu Dhabi znajdują się na tzw „czarnej liście”, nie zapomnijcie wystąpić o pozwolenie na ich wwóz. W miejscach publicznych , starajcie się dostosować do wymogów kultury arabskiej i przestrzegajcie dress codu (szczególnie w przypadku  kobiet). Jeśli spacerujecie w klapkach japonkach , nie bądźcie zdziwieni, gdy nie zostaniecie wpuszczeni do muzeów, meczetów, luksusowych hoteli.

Kochani życzę wam szczęśliwej podroży i przyjemnego zwiedzania!!!!

Instagram: https://www.instagram.com/anita.j.valerio/

Za błędy przepraszam. Staram się jak mogę 😊. Wyjechałam, gdy byłam “mała” i od 25 nie używam języka polskiego ale pozostał we mnie wielki sentyment do kraju ….. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *